Politycy Trzeciej Drogi o handlu ziemią rolną i jej ochronie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2023,9:50 Aktualizacja: 07-09-2023,9:51
A A A

Jesteśmy za ochroną gruntów klasy 1-3, ale dopuszczamy liberalizację w stosunku do ziem o najniższej klasie żyzności - powiedział PAP Michał Kobosko (Polska 2050). "Widzimy różnicę między dobrowolnością przepisów w stosunku do zarządzania ziemią, a jej ochroną. Jesteśmy za jej ochroną - oświadczył Dariusz Klimczak (PSL).

Były szef Nowoczesnej, kandydat Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050) w wyborach do Sejmu Ryszard Petru został w środę w radiu RMF FM zapytany, czy jest za tym, aby cudzoziemcy mogli bez żadnych ograniczeń kupować ziemię. Petru zaznaczył, że w tej sprawie ma prawo mieć różne poglądy z liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. "Co do zasady powinno być tak, że po prostu ziemia jest towarem i można ją kupować" - powiedział Petru. Dopytywany, czy bez względu, czy jest się cudzoziemcem, czy Polakiem odparł: "Oczywiście". Zaznaczył, że nie ma powodów, aby ograniczać handel ziemią.

prezydent, duda, ustawa, gospodarowanie państwową ziemią, skarb państwa, czynsze dzierżawne, kowr

Zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego za państwową ziemię zatwierdzona. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają usprawnić zarządzanie państwowym...

Ograniczony i cenny zasób

Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko pytany przez PAP, czy Polska 2050 ma w tej sprawie podobne zdanie do Petru podkreślił, że ziemia to ograniczony i szczególnie cenny zasób. "I nie można jej traktować jak każdego innego dobra" - dodał.

Zdaniem Koboski, "państwo musi chronić polskich właścicieli gruntów przed nieuczciwą konkurencją ze strony wielkich konglomeratów z innych państw". "Jesteśmy za ochroną gruntów klasy 1-3, dopuszczamy liberalizację w stosunku do ziem o najniższej klasie żyzności, czyli klas 4-5, zwłaszcza w granicach miast" - zaznaczył wiceszef Polski 2050.

Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak, pytany przez PAP o stanowisko Petru w sprawie kupna polskich ziem podkreślił, że "ziemia rolna nie jest zwykłym towarem, dlatego jej obrót oraz sposób użytkowania jest ściśle regulowany zarówno przez przepisy polskie, jak i europejskie". "Ja także jestem liberałem gospodarczym, ale nie anarchistą. To jest cienka granica, którą pan Petru powinien dostrzegać, szczególnie, że jest wybitnym ekonomistą" - powiedział Klimczak.

kosiniak-kamysz, prezes, psl, wybory

Prezes PSL: biorę pełną odpowiedzialność za wynik wyborczy

Biorę pełną odpowiedzialność za wynik wyborczy. Wiem, jak się trzeba zachować, gdy wynik nie daje mandatu do pełnienia pewnych funkcji – powiedział w czwartek w TOK FM lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapewnił, że jest w polityce "na...

Jesteśmy za ochroną ziemi

Według niego, "dzisiaj w Polsce, i w Europie musimy zwracać uwagę na takie tematy jak sposób użytkowania ziemi, szczególnie rolnej, której brakuje, plany zagospodarowania przestrzennego, ponieważ aglomeracje się rozbudowują, a my chcielibyśmy mieć także wolność w swojej przestrzeni". "To samo dotyczy lasów" - dodał Klimczak.

Jego zdaniem, "takie kwestie trzeba regulować, żeby nie powstała anarchia i nie było kłopotów". "Problem jest wtedy, kiedy taka partia jak PiS mówi o tym, że będzie chronić polską ziemię rolną, a jej nie chroni" - mówił wiceprezes PSL.

"W tej dyskusji trzeba mówić jasno jakie są zasady, jak je wzmacniać, jak je zmieniać w Europie. Ale PSL, który także jest liberalny gospodarczo i proprzedsiębiorczy widzi jednak tę różnicę między całkowitą dobrowolnością przepisów w stosunku do zarządzania ziemią, a jej ochroną. My jesteśmy za jej ochroną" - oświadczył Klimczak.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu