Pierwsze takie spotkanie kół gospodyń wiejskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2019,10:10 Aktualizacja: 05-03-2019,10:16
A A A

Koszaliński oddział terenowy KOWR organizuje pierwsze w Polsce spotkanie kół gospodyń wiejskich. Zaplanowano je we wtorek w świetlicy w Dobrzycy.

- To będzie pierwsze w Polsce tego typu spotkanie organizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - poinformował Michał Mętlewicz, kierownik wydziału rozwoju rynków rolnych OT KOWR.

koło gospodyń wiejskich, jasionka, nagrody

Koła Gospodyń Wiejskich uhonorowane nagrodą im. Józefa Ślisza

Koła Gospodyń Wiejskich z Cikowic, Włościanek, Panienki, Sudołka, Świerczynka, Mokowa, Zielina, Zagórzan, Zastawia oraz Sieniawy zostały w sobotę podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce k. Rzeszowa uhonorowane nagrodą im....

Dodał, że udział w wydarzeniu potwierdziło 50 z 74 kół z powiatów byłego województwa koszalińskiego, które po wejściu w życie przepisów ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zarejestrowały się w rejestrze prowadzonym przez ARiMR i zyskały osobowość prawną.

W Dobrzycy spotka się ok. 200 gospodyń wiejskich. - Zaprezentują tworzone produkty, wezmą udział w warsztatach florystycznych oraz szkoleniu z korzystania z Facebooka. Będą też występy artystyczne w wykonaniu kół z Konikowa i Gołogóry - powiedział Mętlewicz.

Spotkanie ma być też okazją do tego, by sprawdzić, jak działa w praktyce podpisana w listopadzie 2018 r. przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa o kołach gospodyń wiejskich.

Dokument ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom gospodyń wiejskich, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji.

Zgodnie z ustawą, koło może założyć dziesięć osób. Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z chwilą wpisu do tego rejestru koło gospodyń wiejskich nabywa osobowość prawną.

Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło gospodyń wiejskich. To ograniczenie nie ma zastosowania do kół gospodyń wiejskich działających na podstawie dotychczasowych przepisów.

Według danych, które minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski w grudniu prezentował w Sejmie, do KRKGW do 12 grudnia 2018 r. wpisało się 458 z już istniejących kół, a z miejscowości, gdzie ich nie było - 600.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu