Państwowa służba powinna dbać o przestrzeganie praw zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Białkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2019,10:40 Aktualizacja: 04-11-2019,10:45
A A A

- W MSWiA powinna zostać ulokowana służba państwowa, która reagowałaby na przypadki łamania praw chroniących zwierzęta - uważa Krzysztof Czabański (PiS),  szef Rady Mediów Narodowych i członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w mijającej kadencji Sejmu.

Polityk zaznaczył, że choć nie otrzymał mandatu posła w niedawnych wyborach parlamentarnych, nadal zamierza zajmować się tematem ochrony zwierząt, choć już poza Sejmem.

hodowai zwierząt futerkowych, zwierzęta futerkowe, sejm, Radosław Fogiel

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych będzie procedowany w Sejmie

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, której częścią jest postulowany zakaz hodowli zwierząt na futra w Polsce ma być procedowana w nowej kadencji Sejmu. Piątkowa "Gazeta Polska Codziennie" przypomina, że likwidacja ferm...

Przypomniał jednocześnie, że w mijającej kadencji złożył dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Wskazał też, jakimi tematami powinni w pierwszej kolejności zająć się nowi parlamentarzyści.

- W mojej ocenie powinna powstać służba państwowa, która zajęłaby się łamaniem prawa chroniącego zwierzęta w Polsce - oświadczył Czabański. Dodał, że od strony prawnej jest wiele przepisów chroniących zwierzęta, ale nie zawsze są one egzekwowane, a odpowiedzialność za łamanie tego prawa jest często iluzoryczna.

Tłumaczył, że dzieje się tak, gdyż policja czy prokuratura mają ważniejsze sprawy w pierwszej kolejności do rozpatrzenia, takie jak łamanie prawa w stosunkach międzyludzkich, a zwierzęta znajdują się na kolejnym planie.

- Dlatego dobrze by było, gdyby na wzór niektórych krajów powstała służba państwowa ulokowana w MSWiA, która by reagowała na łamanie istniejącego prawa chroniącego zwierzęta. To byłoby bardzo proste posunięcie do przeprowadzenia, gdyż nie trzeba byłoby zmieniać przepisów o ochronie zwierząt, a jednocześnie bardzo by to pomogło i poprawiło sytuację zwierząt w Polsce - mówił były poseł.

chore krowy przerabiane na kebaby, Superwizjer, bydło, ubojnia, rzeźnia

Ubojnia w Kalinowe. Są zarzuty za znęcanie się nad zwierzętami

Cztery osoby, które pracowały w ubojni w Kalinowie, gdzie ubijane były między innymi tzw. krowy leżaki, usłyszały zarzuty znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Bydło, które trafiało do tej ubojni było...

Czabański wskazał, że kolejną sprawą, którą należałoby się zająć, jest ograniczenie bezdomności zwierząt. Jak dodał chodzi m.in. o sterylizacje i kastracje na koszt samorządów lub państwa. - To najlepsza metoda do ograniczenia bezdomności zwierząt - ocenił.

Według polityka wprowadzony powinien być też zakaz funkcjonowania schronisk komercyjnych. - Schroniska dla zwierząt powinny być własnością tylko i wyłącznie samorządów - wskazał.

Zaznaczył, że samorządy mogłyby nimi zarządzać bezpośrednio albo przez tworzenie spółek celowych. - Chodzi o to, aby była to własność samorządów, bo wówczas to samorząd odpowiadałby za ich jakość. Nie byłby nakierowany na zysk, ale na to, by zwierzęta miały szanse trafić do normalnych domów i mieć przyzwoite warunki - mówił.

Zdaniem Czabańskiego w dalszej perspektywie powinien być też wprowadzony zakaz występów zwierząt z cyrkach czy hodowli zwierząt na futra. - To są rzeczy, które powinny być załatwione w pierwszej kolejności, mam nadzieję, że znajdzie się odpowiednia większość w nowym parlamencie, aby te sprawy uregulować - oświadczył.

Na koniec podkreślił też, że w dziedzinie ochrony zwierząt warto budować porozumienia ponad podziałami partyjnymi.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu