Niewypłacalna ubojnia i kilkuset oszukanych rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-12-2016,8:30 Aktualizacja: 24-12-2016,14:58
A A A

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła zarzuty oszustwa na dużą skalę trzem przedstawicielom spółki z Żukowa (woj. pomorskie) prowadzącej ubojnię. Poszkodowanych jest wielu rolników i hodowców drobiu.

Przedsiębiorstwo decyzją sądu z czerwca br. zostało postawione w stan upadłości. Wyznaczono także syndyka. Ale tak naprawdę finansowo było już wycieńczone wcześniej.

trzoda chlewna, świnie, Leszno, policja, przestępstwo, straty finansowe

Oszukali rolników przy zakupie trzody chlewnej

Na podstawie materiałów zgromadzonych przez leszczyńskich policjantów zatrzymano dwóch mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego w wieku 33 i 43 lat podejrzanych o oszustwa przy zakupie trzody chlewnej. Firma, która...
Dostawcy kurczaków, czyli kontrahenci upadłej spółki, podkreślają, że kierownictwo i właściciele do ostatniej chwili przyjmowali ten "towar", a nawet go wyłudzali, a potem nie zapłacili, zasłaniając się bankructwem.

Poszkodowanych rolników i innych hodowców drobiu może być nawet ponad 100. To ich przedstawiciele zaalarmowali prokuraturę, a straty wycenili na 20 mln zł. Podczas zorganizowanej pod ubojnią pikiety mówili wprost o jawnym oszustwie.

Załamywali też ręce nad swoją sytuacją, bo brak płatności za dostarczone kurczaki przynajmniej dla niektórych oznaczał utratę płynności finansowej lub dalsze funkcjonowanie w oparciu o kredyty.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, a nadzoruje je obecnie tamtejsza Prokuratura Okręgowa. W minionym tygodniu zatrzymano trzech przedstawicieli ubojni (według lokalnych mediów to prezes zarządu spółki, jego syn oraz dyrektor przedsiębiorstwa).

przestępczość, handel zbożem, skup zboża, wielkopolska, leszno, Monika Żymełka

Oszukali rolników na miliony złotych. Skupowali zboże i nie płacili

Na 3 miliony złotych oszacowano straty rolników indywidualnych i podmiotów gospodarczych wynikające z działalności jednej z wielkopolskich firm skupującej zboża. Współwłaściciele zostali już zatrzymani. Przedsiębiorstwo,...
- Prokurator, oceniając zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy, podjął decyzję o przedstawieniu trzem podejrzanym zarzutów popełnienia czynu z art. 286§1 k.k. w zw. z art. 294§1 k.k., tj. doprowadzenia, działając wspólnie i w porozumieniu, ponad 40 pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 8 mln. zł, poprzez wprowadzenie pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zaciąganych zobowiązań, przyjmowania towaru na podstawie zawieranych umów i braku regulowania płatności - podaje Tatiana Paszkiewicz, rzecznik prasowy PO w Gdańsku.

Jak jednocześnie zaznacza, podejrzani nie przyznali się do przedstawionych zarzutów, obejmujących okres działalności od grudnia 2015 r. do kwietnia 2016 r. i złożyli wyjaśnienia.

Wobec dwóch mężczyzn skierowano do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Ale sąd zgodził się na areszty warunkowo, tzn. miały być wdrożone jeżeli nie zostaną wpłacone poręczenia majątkowe (prawdopodobnie w wysokości po 75 tys. zł). Trzeci z zatrzymanych otrzymał zakaz opuszczania kraju, a środek zapobiegawczy wobec niego - to także poręczenie majątkowe.

Prokuratura podkreśla, że sprawa jest rozwojowa. - Śledztwo jest w toku, realizowane są dalsze czynności, trwają przesłuchania kolejnych pokrzywdzonych - zapewnia Tatiana Paszkiewicz.

Przestępstwo oszustwa, w przypadku gdy dotyczy mienia znacznej wartości, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement