Rząd zaakceptuje obniżenie wieku emerytalnego?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2016,14:40 Aktualizacja: 13-07-2016,14:58
A A A

Premier Beata Szydło zapowiedziała w środę, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego zakładającym możliwość przechodzenia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat.

Prace nad projektem zgłoszonym przez Andrzeja Dudę toczą się obecnie w Sejmie.

- Komitet Stały Rady Ministrów podjął w tej chwili opinię co do projektu pana prezydenta. (...) Ta opinia Komitetu Stałego jest pozytywna - przypomniała premier. - Myślę, że w najbliższym tygodniu będzie jeszcze wydana opinia przez Radę Ministrów - dodała.

finanse państwa, zmiana wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku

Wiek emerytalny i kwota wolna od podatku zmieniona od nowego roku?

Nie jest wykluczone, że w 2017 roku nie będzie obniżki stawki VAT do 22 proc., ale będzie np. zmiana wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku - mówił podczas debaty PAP Leszek Skiba, wiceminister finansów. Wiceszef...
- Nie sądzę, żeby ona znacząco odbiegała od opinii Komitetu Stałego - powiedziała premier pytana, czy opinia będzie zawierała związkową propozycję, by na emeryturę można było przejść po przepracowaniu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, bez względu na wiek.

Rada Ministrów miała już w tym tygodniu zdecydować o opinii, ale wykreślono ją przed wtorkowym posiedzeniem. Szydło zapewniła wcześniej, że jej celem i założeniem jest przyjęcie ustawy zmieniającej wiek emerytalny do końca roku.

Pytana, czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki zarówno na program 500 plus, jak i obniżenie wieku emerytalnego, powiedziała, że prace nad projektem budżetu trwają.

emerytury, wiek emerytalny, beata szydło, elżbieta rafalska

Szybciej na emeryturę? Rząd zdecyduje w przyszłym tygodniu

Premier Beata Szydło zapowiedziała w środę, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Premier zaznaczyła, że w tej chwili "na...
- Cały czas trwają prace już na rok przyszły. Rozpoczynamy już takie bardzo konkretne prace, będziemy rozmawiali o tym, jakie projekty, jakie priorytety w przyszłorocznym budżecie mają się znaleźć - powiedziała.

- Na pewno tym priorytetem będzie Rodzina 500 plus i na pewno wywiążemy się ze zobowiązania naszego - chyba nawet pierwszego - które było wcześniej deklarowane, obniżenia wieku emerytalnego - zapewniła premier. - To zobowiązanie również zrealizujemy - dodała.

Dodała, że celem rządu jest również "ścisła dyscyplina finansowa". - Naszą ambicją jest to, żeby wskaźniki budżetu państwa, wskaźniki finansów publicznych były jak najlepsze - dodała premier.

emerytura,renta,prezydent,prawo,przepisy,rolnictwo,praca

Obniżenie wieku emerytalnego tak, ale po analizie skutków ekonomicznych

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała uwagi do prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem samorządu rolniczego, obniżenie wieku...
30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego. Resort finansów chce powiązać wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba by było spełnić zarówno kryterium wiekowe, jaki i stażu pracy.

W założeniach do budżetu na 2017 r. minister finansów Paweł Szałamacha zapisał propozycję, by wcześniejsza emerytura - którą przewiduje projekt prezydenta Andrzeja Dudy i nad którym pracuje Sejm - była powiązana ze stażem pracy. Takie rozwiązanie miałoby pozwolić na utrzymanie deficytu finansów publicznych poniżej progu 3 proc., jeśli sfera budżetowa miałaby uzyskać w 2017 r. podwyżki płac.

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym. Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj