Na polach trzeba będzie pstrykać fotki. To kwestia pieniędzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2023,8:05 Aktualizacja: 20-02-2023,8:05
A A A

Zdjęcie geotagowane potrzebne będzie, aby potwierdzić zrealizowanie niektórych wymogów związanych z nowymi zasadami dopłat bezpośrednich w ramach tzw. ekoschematów. Warto zgłębić temat zanim przystąpi się do prac polowych prowadzonych przed rozpoczęciem naboru wniosków o przyznanie dopłat za 2023 rok.

Jak przypomina w serwisie informacyjnym Wielkopolska Izba Rolnicza, zdjęcie geotagowane to takie, które automatycznie zapisuje informację o miejscu jego wykonania w postaci współrzędnych geograficznych.

dopłaty bezpośrednie, izby rolnicze, ekoschematy, wsparcie dla rolnictwa

Zasady przyznawania dopłat bezpośrednich wciąż we mgle. Rolnicy boją się chaosu

Wielkimi krokami zbliża się okres przyjmowania wniosków w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2023 r., a wciąż jest wiele znaków zapytania. Rolnicy z Łódzkiego postulują, by dopłaty były naliczane według...

Specjalną fotkę będzie można skonstruować za pomocą aplikacji "Moblina ARiMR", którą można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play, App Store lub AppGallery.

Będzie się jej wymagać od rolników, którzy w ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi" zamierzają realizować praktyki "Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji" oraz "Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo".

"Dotychczas zdjęcia wykonywane były jako odpowiedź na prośbę ARiMR. Teraz będzie można sfotografować dany obszar i przesłać zdjęcie za pośrednictwem aplikacji przy użyciu polecenia: Zadanie z własnej inicjatywy. W ten sposób rolnik udowodni, że zrealizował w wymaganym czasie określoną pracę, np. przyorał obornik w ciągu 12 godzin od jego wywiezienia na pole" - wskazała w komunikacie Agencja.

O konkretne obowiązki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz jak kontrolowane będzie ich spełnienie rolnicy pytali podczas Forum Rolniczego Powiatu Grodziskiego.

"Pytano, czy wymieszanie obornika na gruntach ornych będzie trzeba wykonać w ciągu 12 godzin od rozpoczęcia, czy zakończenia aplikacji na polu. W odpowiedzi stwierdzono, że aby spełnić zobowiązanie, trzeba wymieszać obornik w ciągu 12 godzin od rozpoczęcia jego wywożenia" - czytamy w relacji na portalu WIR.

Przy tym temacie dyskutanci wspominali również o resztkach pożniwnych. "Resztki po rzepakach będą traktowane jak przeoranie słomy, a resztki kukurydzy będą musiały być rozdrobnione. Resztek po burakach natomiast, na ten czas, nie można traktować jako wymieszanie pożniwnych. Rolnicy dowiedzieli się również, że strefę buforową można potraktować i zgłosić jako ugór w zakresie GAEC 8 - obszary nieprodukcyjne" - relacjonuje wielkopolska izba.
 

Poleć
Udostępnij