Mniej nowych budynków w gospodarstwach. Rolnicy hamują z inwestycjami?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2022,13:05 Aktualizacja: 11-03-2022,13:07
A A A

Główny Urząd Statystyczny podsumował budownictwo w Polsce w 2021 r. Zarówno liczba nowych budynków specyficznych tylko dla gospodarstw, jak i wykorzystywanych również w rolnictwie obiektów magazynowych była minimalnie mniejsza niż rok wcześniej.

Wiele wskazuje, że inwestycje w gospodarstwach jeszcze bardziej wyhamują w tym roku. Powodów jest wiele. Do wciąż drożejących materiałów budowlanych, dochodzi jeszcze kwestia wojny za nasza wschodnią granica, a w ślad za nią niepewności rynkowej i drożyzny dotyczącej paliw i środków do produkcji rolnej z nawozami na czele.

Rządowy Funduszu Rozwoju Dróg, drogi gminne i powiatowe, Mateusz Morawiecki, bezpieczeństwo drogowe

Miliardy złotych na budowy, przebudowy i remonty lokalnych dróg

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki kolejnego naboru dla gmin i powiatów na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg. Na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pójdzie 2,7 mld zł na 3,9 tys. km tras....

Rolnicy muszą się skupiać raczej na zachowaniu bieżącej produkcji i płynności finansowej niż na rozbudowie gospodarstw. W pierwszym półroczu raczej się to nie zmieni.

Według danych GUS, w 2021 r. wybudowano 6 438 nowych budynków gospodarstw rolnych - o 1,1 proc. mniej niż rok wcześniej. Łączna powierzchnia użytkowa takich budynków wyniosła 2,7 mln m kw. (spadek o 9,7 proc. r/r).

"Największym udziałem powierzchni w wartości ogólnopolskiej cechowały się województwa: mazowieckie (25,4 proc.) i wielkopolskie (16,6 proc.), najmniejszym: zachodniopomorskie (1,2 proc.) i lubuskie (1,3 proc.)" - podaje GUS.

W 2021 r. przekazano ponadto do użytkowania 2 254 nowe budynki magazynowe (o 0,3 proc. mniej niż przed rokiem).

"Łączna powierzchnia użytkowa tego rodzaju budynków wzrosła względem poprzedniego roku o 3,8 proc. i wyniosła 4,4 mln m kw., osiągając największą wartość w województwach: wielkopolskim (19,8 proc.) i mazowieckim (15,4 proc.). Najmniejszą powierzchnię odnotowano w woj.: świętokrzyskim (0,9 proc.) oraz podlaskim (1,1 proc.)" - wylicza GUS.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu