Minister patronuje konferencji o hodowli owadów. Resort tłumaczy dlaczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2023,12:35 Aktualizacja: 09-03-2023,12:35
A A A

Patronat honorowy ministra rolnictwa nad konferencją naukową poświęconą hodowli owadów na cele paszowe i żywieniowe skrytykowała m.in. Agrounia. Resort rolnictwa odpowiedział: To miejsce do rzetelnej oceny nowych koncepcji.

Przez kraj przeszła ostatnio burza związana z wieściami o dopuszczaniu m.in. owadów do wykorzystania w żywności. Środowisko związane z rządzącymi generalnie odżegnywało się od takich pomysłów, zarzucając opozycji i unijnym władzom - najdelikatniej to ujmując -obieranie niewłaściwej drogi i presję na ograniczanie tradycyjnej produkcji mięsa ze zwierząt hodowlanych.

Minister z patronatem honorowym

Jednocześnie teraz okazało się np., że ministerstwo rolnictwa oraz jego szef, wicepremier Henryk Kowalczyk, sprawują patronat honorowy nad konferencją naukową „Hodowla owadów na cele paszowe i żywieniowe”, organizowaną przez Katedrę Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, współfinansowaną ze środków budżetu państwa.

Chleb z dodatkiem owadów, finlandia, pieczywo, suszone świerszcze zmieszane z mąką, fao

Chleb z dodatkiem owadów trafił do sklepów

Jedna z największych fińskich sieci spożywczych wprowadziła w piątek do sprzedaży chleb z dodatkiem owadów. Pierwsza partia tego pieczywa będzie dostępna w największych miastach kraju. - Bochenek owadziego chleba zawiera ok. 70 zmielonych na...

„Celem konferencji jest rozpowszechnianie wiedzy wśród polskiej społeczności na temat wykorzystania owadów na cele paszowe i żywieniowe. Bazową wiedzę na temat hodowli i wykorzystania owadów na cele paszowe uzyskano podczas realizacji projektu Gospostrateg1/385141/16/NCBR/2018 OWADY, finansowanego przez NCBiR, pt. Opracowanie strategii wykorzystania alternatywnych źródeł białka owadów w żywieniu zwierząt umożliwiającej rozwój jego produkcji na terytorium RP. Był on realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach” – informują organizatorzy wydarzenia.

Agrounia: Robale zamiast schabowych

Agrounia określiła przyjęcie przez resort wspomnianego patronatu nad nim jako totalny skandal.

„To idzie w bardzo złą stronę. Rozumiecie to? Będziemy jeść insekty, a nasze ministerstwo rolnictwa to wspiera. Najpierw doprowadzili do upadku tradycyjne rolnictwo, tradycyjne hodowle zwierząt, a teraz będą wmawiać nam, że mamy jeść i hodować robaki. Niestety minister Henryk Kowalczyk razem z partią PiS, która kreowała się na obrońców polskiego rolnictwa i naszej produkcji żywności, wyjątkowo mocno nas wszystkich oszukali. Zamiast schabowych z ziemniakami, będziemy jeść robale, insekty i chleb z mąki ze świerszczy” – napisała mocno organizacja na swoim facebookowym profilu.

uber, Travis Kalanick, start-up HiProMine, hodowla owadów, owady

Hodowla owadów może zmienić oblicze naszego rolnictwa

Travis Kalanick, szef i współzałożyciel Ubera zapowiedział, że firma zainwestuje w cztery najbardziej obiecujące europejskie start-upy wyłonione w ramach konkursu UberPITCH. Wśród nich jest polski HiProMine. Start-up ten prowadzi...

Resort: Jedna z form wymiany wiedzy

Pod tym postem głos zabrało ministerstwo rolnictwa, podkreślając, że wydarzenie to jest wyłącznie konferencją naukową. I odbywa się w ramach wspomnianego projektu GOSPOSTRATEG z lat 2018-2021 nt. opracowania strategii wykorzystania alternatywnych źródeł białka owadów w żywieniu zwierząt.

„Konferencja naukowa jest jedną z form wymiany wiedzy, miejscem przedstawiania najnowszych badań i ścierania się poglądów naukowych oraz rzetelnej oceny nowych koncepcji” – podkreślił resort.

Poleć
Udostępnij