Hodowla owadów może zmienić oblicze naszego rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2016,14:50 Aktualizacja: 09-08-2016,15:10
A A A

Travis Kalanick, szef i współzałożyciel Ubera zapowiedział, że firma zainwestuje w cztery najbardziej obiecujące europejskie start-upy wyłonione w ramach konkursu UberPITCH. Wśród nich jest polski HiProMine.

Start-up ten prowadzi badania nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej hodowli owadów. Uber zainwestuje także w innych finalistów UberPITCH z Berlina - holenderskie OTLY, francuskie Brigad i brytyjskie Memrica Prompt.

pasza, owady, białko zwierzęce, hodowla, białko owadzie, źródła białka

Owady mogą rozwiązać problem deficytu białka zwierzęcego

Na świecie brakuje białka zwierzęcego wykorzystywanego w żywności dla ludzi i zwierząt, a zapotrzebowanie na nie rośnie. Rozwiązaniem tego problemu może być białko pozyskiwane z owadów. W fabryce HiProMine pod Poznaniem prowadzona jest...

"Mówiliśmy, że poszukujemy wielkich idei i znaleźliśmy je! Niedawno miałem możliwość spotkać się z czterema finalistami w Berlinie. Byłem pod tak dużym wrażeniem ich wizji i determinacji, że postanowiliśmy, jako Uber, zainwestować w każdą z tych firm" - napisał Kalanick na jednym z portali społecznościowych.

HiProMine zajmuje się prowadzeniem badań nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej hodowli owadów. Firmę założyli w 2015 roku naukowcy - dr Jakub Urbański, dr hab. prof. nadzw. Damian Józefiak oraz dr hab. Jan Mazurkiewicz.

W Polsce HiProMine uzyskał grant NCBiR w ramach POIR 1.1.1. oraz wsparcie funduszu inwestycyjnego Giza Polish Ventures i StartVenture@Poland na etapie pre-inkubacji.

- Wierzymy, że unikatowe technologie opracowane przez HiProMine S.A. w perspektywie kilku lat zmienią oblicze polskiego rolnictwa. Polska ma szansę stać się liderem rynku produkcji owadów, a same owady jako bogate źródło łatwo przyswajalnego białka i tłuszczu czymś, co zrewolucjonizuje przemysł paszowy i spożywczy - tłumaczył prezes HiProMine Damian Józefiak.

- Musimy pamiętać, że nasz kraj jest całkowicie uzależniony od importu białka na cele paszowe. Dzięki technologii HiProMine możemy to zmienić przy okazji rozwiązując kolejny, niebagatelny problem gospodarki - problem zagospodarowania i utylizacji bioodpadów oraz produktów ubocznych przetwórstwa rolno-spożywczego. Produkcja owadów jest "czysta" i przyjazna dla środowiska. Co więcej, jest całkowicie bezodpadowa. Jedynym produktem ubocznym masowej hodowli owadów jest świetny nawóz organiczny - dodał naukowiec.

W konkursie UberPITCH wzięło udział 4 tys. przedsiębiorców w 37 europejskich miastach. W polskiej edycji UberPITCH, HiProMine pokonało aż 200 start-upów – najwięcej w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE