Mieszkańcy wsi najbardziej przekonani do emigracji zarobkowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2017,9:35 Aktualizacja: 18-05-2017,9:52
A A A

14 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową, a 84 proc. nie planuje opuszczenia kraju. Najczęstszym kierunkiem wyjazdu jest Wielka Brytania - wynika z wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków VI", przygotowanego przez Work Service.

Z raportu wynika, że 14 proc. Polaków rozważa wyjazd z kraju (spadek w porównaniu do poprzedniego badania o 5 pkt. proc.), czyli o ponad 2,8 mln osób. Najwięcej naszych rodaków chce opuścić kraj na ok. 3 miesiące - taką deklarację złożyło 29 proc. ankietowanych spośród tych, którzy myślą o emigracji.

bezrobocie, stopa bezrobocia, oferty pracy, urząd pracy, ministerstwo pracy

Bezrobocie w kwietniu najniższe od 26 lat

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. - podało we wtorek MRPiPS. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Jak podkreślił resort, tak niskiego wskaźniku bezrobocia nie zanotowano od...

Jak podkreślono w badaniu, grupą wiekową najbardziej skłonną do wyjazdu są osoby młode w wieku 18-24 lat, które stanowią 40 proc. wszystkich planujących emigrację.

Maciej Witucki, prezes Zarządu Work Service zwrócił uwagę, że powoli zbliża się okres pracy sezonowej i Polacy chętniej wjeżdżają za granicę.

- Wyjazd w okresie wakacyjnym pozwala w krótkim czasie uzyskać dochody kilkakrotnie wyższe niż w analogicznym czasie w Polsce. Stąd też wzrost zainteresowania wyjazdem z kraju w porównaniu z badaniem przeprowadzonym pół roku temu, emigrację deklarowało wtedy 12 proc. Polaków - ocenił.

Z badania wynika, że o wyjeździe myślą przede wszystkim ci, którzy nie mają wyższego wykształcenia (84 proc.). Wśród nich najwięcej jest Polaków po szkole średniej - 37 proc.

Do emigracji przekonane są głównie osoby żyjące na wsi oraz w miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców - 60 proc. wszystkich deklarujących chęć wyjazdu z kraju.

aktywność zawodowa kobiet, rynek pracy, praca dla kobiet, Damian Olka, raport Deloitte

Wiele Polek nie pracuje i nie szuka zatrudnienia. Gospodarka sporo traci

4 na 10 Polek w wieku produkcyjnym - głównie tych poniżej 24. i powyżej 55 roku życia - nie pracuje i nie szuka pracy - wynika z badania Deloitte. Gdyby udało się je zaktywizować, Polska gospodarka mogłaby zyskać nawet 181 mld zł. W raporcie...

Z kolei 59 proc. potencjalnych emigrantów to osoby posiadające zatrudnienie. Najwięcej Polaków myślących o opuszczeniu kraju mieszka w północnej jego części.

Wciąż najważniejszym czynnikiem skłaniającym Polaków do emigracji są wyższe zarobki, deklaruje to 70 proc. badanych. Na drugim miejscu jest wyższy standard życia (40 proc.).

Jako powód wyjazdu badani wskazywali także na korzystniejszy systemu podatkowy (26 proc.) i bezpieczniejsze położenie geograficzne danego kraju (15 proc.).

W badaniu zwrócono uwagę, że niezmiennie najważniejszym powodem zniechęcającym do wyjazdu z kraju jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (72 proc.).

Z kolei 35 proc. ankietowanych nie decyduje się na emigrację z powodu atrakcyjnej pracy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu