Wiele Polek nie pracuje i nie szuka zatrudnienia. Gospodarka sporo traci

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2017,9:35 Aktualizacja: 16-05-2017,9:52
A A A

4 na 10 Polek w wieku produkcyjnym - głównie tych poniżej 24. i powyżej 55 roku życia - nie pracuje i nie szuka pracy - wynika z badania Deloitte. Gdyby udało się je zaktywizować, Polska gospodarka mogłaby zyskać nawet 181 mld zł.

W raporcie "Praca i przedsiębiorczość kobiet-potencjał do wykorzystania w Polsce" zaznaczono, że niska aktywność kobiet na rynku pracy negatywnie wpływa na gospodarkę. "Gdyby stopa aktywności zawodowej Polek w wieku 24-60 w najbliższych latach osiągnęła średni poziom krajów UE-15 (wzrost aktywnych zawodowo Polek o 553 tys.), gospodarka mogłaby zyskać nawet 180,7 mld zł do 2025 r. - zwrócono uwagę w dokumencie.

bezrobocie, stopa bezrobocia, oferty pracy, urząd pracy, ministerstwo pracy

Bezrobocie w kwietniu najniższe od 26 lat

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. - podało we wtorek MRPiPS. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Jak podkreślił resort, tak niskiego wskaźniku bezrobocia nie zanotowano od...

Zdaniem Damiana Olki, eksperta Deloitte warto aktywizować kobiety w wieku 50+. - Jest to blisko 300 tys. kobiet, które są nieaktywne zawodowo, nie pracują i nie szukają pracy z różnych przyczyn. Musimy gonić bogate kraje UE zarówno w kwestii aktywności zawodowej, jak i produktywności - ocenił.

Jego zdaniem, jest wiele powodów, dla których kobiety w wieku 50+ nie pracują. - Część na skutek zmian strukturalnych w gospodarce wypadła z rynku pracy, nie nabyły też nowych kompetencji, np. cyfrowych, które pomogłyby im włączyć się ponownie na rynek. Upadły też niektóre branże, które tradycyjnie zatrudniały kobiety, np. przemysł tekstylny - zauważył ekspert.

- Popełniono też błędy w polityce. Przyznawano zasiłki rentowe osobom, które był zdolne do pracy. To był jeden ze sposobów na walkę z ogromnym bezrobociem pod koniec lat 90. - dodał Olko.

Jak zaznaczono w badaniu, jednym z czynników, które wpływają na liczbę pracujących i poszukujących pracy kobiet, jest wykształcanie. "Wyedukowane kobiety są bardziej aktywne zawodowo i pracuje 78 proc. W grupie Polek z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym i niepełnym podstawowym jedynie 11 proc." - czytamy w raporcie.

Aktywność zawodową Polek warunkuje także liczba dzieci w rodzinie. Im jest ona wyższa, tym niższa aktywność. To sytuacja całkowicie uzasadnione, szczególnie że łączna liczba godzin pracy nie zmniejsza się.

Na motywację Polek wpływa także wysokość wynagrodzeń w relacji do płacy mężczyzn. "Panowie mogą liczyć na wyższe zarobki w większości branż. Największa luka płacowa występuje w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (37 proc.)" - zaznaczono.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj