Lubuskie Centrum Winiarstwa już w przyszłym roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-12-2014,11:15 Aktualizacja: 16-01-2015,13:55
A A A

Coraz bliżej powstania Lubuskiego Centrum Winiarstwa. Po kilku spotkaniach między samorządem województwa, wykonawcą i winiarzami, znane są już szczegóły całej inwestycji.

Centrum ma zostać oddane do użytku w lipcu przyszłego roku. Chodzi o kompleks nowoczesnych budynków w sąsiedztwie największej w Polsce, samorządowej winnicy między wsiami Zabór i Łaz, na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie (uczelnia przejęła od Agencji Nieruchomości Rolnych 35 ha).

W końcówce roku odbyło się kilka wielostronnych spotkań, podczas których ustalono istotne szczegóły przedsięwzięcia.

- Sam budynek będzie miał 700 mkw. Będzie w nim część dydaktyczna z halą produkcyjną, leżakownią i ekspozycją winiarską oraz część rekreacyjna z kuchnią, salonem do degustacji win, salą konferencyjną i wiatą estradową - informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy zarządu województwa lubuskiego.

Jak dodaje, obiekt ma mieć dostarczaną energię cieplną i chłód za pomocą centralnie ulokowanej pompy ciepła. - Umożliwi ona klimatyzację i ogrzewanie wszystkich pomieszczeń, a w leżakowni pozwoli na utrzymanie stałej temperatury, wymaganej do przechowywania win - tłumaczy Iwanowski.

Wykonawcą inwestycji, która ma być gotowa w lipcu 2015 r., jest firma ExaloDrilling SA. Będzie w istotnej części współfinansowana ze środków unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Jeśli chodzi o dotychczas wydatkowane pieniądze, samorząd województwa zainwestował już 640 tys. zł. w rekultywację terenu, budowę studni i ogrodzenia. Dogadał się także w sprawie powołania partnerstwa z 13 lubuskimi winiarzami.

Rolą sulechowskiej PWSZ jest dbanie o prawidłową uprawę winorośli, a całością zarządza Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku (podległy samorządowi województwa).

W ten sposób w Lubuskiem ma się odrodzić tradycja winiarska, region ma być kojarzony z dobrej jakości winem, a o wszystko w przyszłości mają dbać absolwenci kierunku winiarskiego PWSZ.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu