Kujawsko-pomorskie. Kontraktacje niemożliwe z powodu suszy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2015,11:20 Aktualizacja: 29-07-2015,9:39
A A A

Przeanalizowanie możliwości pomocy prawnej przy negocjacjach w zakresie odstąpienia od zawartych umów kontraktacji – niemożliwych do wykonania z powodu suszy – to jeden z postulatów Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Spotkanie odbyło się w siedzibie Izby w Przysieku.

Rolnicy podnieśli też kwestię sprzedaży bezpośredniej. Ich zdaniem, by umożliwić funkcjonowanie właśnie sprzedaży bezpośredniej, trzeba stworzyć targowiska także w wielkich miastach. Jednocześnie samorządy powinny rezygnować z pobierania opłat targowych.

W ocenie kujawsko-pomorskiej branży rolniczej, istnieje potrzeba zwiększenia kwoty dofinansowania (w PROW) do produkcji trzody chlewnej. Wówczas rolnicy mieliby środki do odbudowy stad podstawowych.

Na rodzimym rynku zbóż, w ustabilizowaniu cen istotną rolę powinna odgrywać państwowa firma Elewarr, dając przykład stosowania uczciwych cen na zboża. „Winna być rządowym instrumentem kształtowania cen na rynku zbóż. Kategorycznie sprzeciwiamy się prywatyzacji Elewarru i sprzedaży podmiotom prywatnym” – brzmi kolejny z przyjętych wniosków.

Inny mówi o tym, że „podmioty społeczne funkcjonujące na obszarach wiejskich i współpracujące z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich zbulwersowane są podziałem środków na koperty wojewódzkie, w tym znacznie pomniejszoną kwotą dla województwa kujawsko-komorskiego, które wykazuje dużą aktywność i efektywność ich wykorzystania. Szczególnie na projekty promujące: integrację, dorobek, doświadczenia, tradycję, kulturę, wypoczynek oraz osiągnięcia firm i mieszkańców”.

Uczestnicy spotkania zdecydowali też, by wystąpić do senatorów o niezwłoczne uchwalenie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a do prezydenta – o jej podpisanie.

Nie mogło tez zabraknąć tematu suszy. Zgromadzeni postanowili wystąpić do samorządów gminnych z apelem o przyspieszenie powołania komisji gminnych do szacowania strat w rolnictwie, spowodowanych klęską suszy. Postulowali też: przyspieszenie dopłat obszarowych; przyznanie dopłaty 150 zł/ha uszkodzonych upraw; podjęcie decyzji odnośnie odroczenia spłat kredytów z dopłatami ARiMR, zawieszenie składki KRUS na wniosek rolnika; umorzenie czynszów dzierżawnych; zwiększenie dopłat ARR do materiału siewnego do 150 zł/ha w roku obrotowym 2015/2016 oraz zabezpieczenie środków budżetowych na rekompensatę zastosowanych ulg w podatku rolnym.

Za bardzo ważne uznano zgodnie także przeanalizowanie możliwości pomocy prawnej przy negocjacjach w zakresie odstąpienia od zawartych umów kontraktacji niemożliwych do wykonania z powodu suszy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu