Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi przeszła przez Sejm

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2021,8:10 Aktualizacja: 18-03-2021,8:45
A A A

Sejm znowelizował ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Akt prawny przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r.

Izba niższa parlamentu odrzucił poprawki zgłoszone przez posłów klubów Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej i koła Polska 2050 podczas II czytania projektu. Komisja rolnictwa, która wcześniej rozpatrywała te propozycje negatywnie zaopiniowała ich przyjęcie.

Archidiecezja Poznańska, sprzedaż ziemi rolnej, Maciej Szczepaniak, spółdzielnie rolnicze

Archidiecezja kupiła 100 hektarów ziemi. Wydała miliony

W Wielkopolsce doszło do zaskakującej transakcji. Aż około 100 hektarów ziemi od likwidowanej spółdzielni rolniczej kupiła Archidiecezja Poznańska. Jak zapewnia, nie chodzi o odsprzedaż z zyskiem. O sprawie poinformowała poznańska...

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 293 posłów, 153 było przeciw, 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Ustawa wstrzymująca sprzedaż państwowej ziemi weszła w życie 14 kwietnia 2016 r. i była odpowiedzią na liczne protesty rolników, środowisk wiejskich, które domagały się zaprzestania sprzedaży ziemi rolnej zasobu Skarbu Państwa na cele nie do końca związane z produkcją rolną.

Uchwalona nowelizacja to rządowy projekt autorstwa ministerstwa rolnictwa. Została przygotowana w związku z tym, iż 30 kwietnia upłynie ustawowy okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład ZWRSP. Projekt wydłuża ten okres o kolejne 5 lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

Poseł sprawozdawca Kazimierz Gwiazdowski (PiS) poinformował podczas prac sejmowych, że okres 5 lat obowiązywania ustawy spowodował, że dzięki ustawie zniknęła sprzedaż ziemi na tzw. słupa, ustabilizowała się cena zakupu ziemi.

Krzysztof Śmiszek, Lewica, ziemia dla kościoła katolickiego

Lewica: kościół katolicki spekuluje ziemią. Jest projekt nowelizacji ustawy

Krzysztof Śmiszek, wiceszef klubu Lewicy złożył w Sejmie projekt, który zakłada, że państwo nie mogłoby przekazywać już ziem Kościołowi katolickiemu w ramach rekompensaty. Na konferencji polityk zaprezentował projekt nowelizacji ustawy z 17...

Według autorów projektu obecnie cena nieruchomości znajdujących się w gestii KOWR od kilku lat oscyluje w granicach 31 tys. zł za hektar. Inaczej przedstawia się sytuacja związana z prywatnym obrotem ziemią. Tu od 2015 roku stawka za hektar wzrosła z 38 tys. zł do ponad 47 tys. zł w 2020 r.

Podstawową formą gospodarowania państwową ziemią jest obecnie dzierżawa. W Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa znajduje się jeszcze ponad 1,3 mln ha, z czego 1 mln ha jest w dzierżawie.

Projekt noweli reguluje ponadto kwestie wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, aby uniknąć pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie. Doprecyzowano, że dyrektor generalny KOWR będzie musiał wskazać we wniosku o wyrażenie przez ministra rolnictwa zgody na sprzedaż państwowej ziemi, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają tą sprzedaż.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 30 kwietnia. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt