Komisje powoli kończą prace. Straty sięgają już setek milionów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2017,8:25 Aktualizacja: 01-06-2017,9:08
A A A

Straty spowodowane przez klęski żywiołowe w rolnictwie wynoszą już 125 mln zł. Pracę zakończyło 20 komisji - poinformował Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. Dodał, że resort liczy na zakończenie tych prac do końca czerwca.

- Straty w rolnictwie rosną, bo coraz więcej komisji kończy szacowanie szkód - wyjaśnił polityk. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu wynosiły one 46 mln zł. Jak mówił, w praktyce komisje rozpoczęły pracę dopiero dwa tygodnie temu, po majowych przymrozkach, choć niektóre z nich powołano już w kwietniu. Teraz z każdym tygodniem kwota strat będzie rosła.

straty w uprawach, komisje szacujące straty, wypłata odszkodowań, pomoc de minimis, sadownictwo, wiosenne przymrozki

Najpierw szacowanie szkód, potem wypłata pieniędzy

Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy dla rolników i sadowników poszkodowanych w wyniku przymrozków wiosennych, zostanie podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje - poinformował resort rolnictwa....

Obecnie komisje pracują w 15 województwach, w 597 gminach. Według ostatnich raportów, straty stwierdzono w 12.905 gospodarstwach rolnych, a powierzchnię upraw, gdzie wystąpiły szkody, oszacowano na ponad 152 tys. ha.

Z tego na powierzchni 13,8 tys. hektarów straty wyniosły ponad 70 proc. upraw; w tym doszło do nich w 13,4 tys. m2 tuneli foliowych i szklarni.

- Po zakończeniu prac wszystkich komisji i wyliczeniu strat ze strony rządu będzie do tych producentów rolnych skierowana konkretna pomoc - zapowiedział Romanowski. Zaapelował, by komisje jak najszybciej liczyły straty. Zauważył, że w danej gminie nie musi pracować tylko jeden zespół, ale wojewoda na prośbę wójta może powołać kilka komisji.

- Liczymy, że do końca czerwca lub pierwszej dekady lipca szacowanie strat się zakończy w całym kraju - powiedział wiceminister. Wtedy ciągu dwóch miesięcy zostanie skierowana pomoc z budżetu krajowego. By uzyskać wsparcie z UE straty muszą sięgnąć 3 mld euro.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu