Komisarz UE: powstanie zespół ds. kanału przez Mierzeję Wiślaną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2016,11:20 Aktualizacja: 25-01-2016,11:33
A A A

Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella zapowiedział powołania specjalnego zespołu ws. projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślana – poinformował w sobotę w komunikacie resort gospodarki morskiej.

W piątek komisarz UE Karmenu Vella spotkał się w Warszawie m.in. z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem.

połowy na Zalewie Wiślanym, Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, dorota mitros

Rybacy z Zalewu Wiślanego mogą poławiać pod lodem

Dzięki zmianie przepisów rybacy znad Zalewu Wiślanego mogą tej zimy po raz pierwszy od lat poławiać pod lodem. W tym roku nie ograniczają ich limity połowów leszczy i sandaczy, a kwota połowowa śledzi dla tego zbiornika zwiększyła się...
"Kwestie związane z tym przedsięwzięciem (kanałem żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną – PAP) trzeba będzie rozstrzygnąć wspólnie na kolejnych spotkaniach" – powiedział cytowany w komunikacie Vella.

Jak dodał resort, komisarz zasygnalizował utworzenie specjalnego zespołu mającego wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Resort wskazał w komunikacie, że Gróbarczyk przekonywał, iż za przekopem Mierzei Wiślanej przemawiają szanse rozwoju gospodarczego, ekonomicznego tego obszaru, oraz kwestie braku swobodnej żeglugi i bezpieczeństwa kraju w tym obszarze.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

trzcina strzechowa, zbiór trzciny, Zalew Wiślany

Trzcinowe żniwa na Zalewie Wiślanym

Na Zalewie Wiślanym rozpoczęły się żniwa trzciny strzechowej. Utrzymujące się od tygodnia ujemne temperatury umożliwiają zbiór surowca. Niegdyś trzcinowe dachy w Polsce były synonimem biedy i zacofania, obecnie wróciły do łask,...
Szef resortu gospodarki morskiej mówił także o "bardzo poważnym problemie" dotyczącym stanu populacji gatunków ryb Bałtyku oraz o "fatalnych w skutkach" dla środowiska morskiego masowych połowach przemysłowych. Gróbarczyk zadeklarował poparcie dla programów UE ochrony dorsza, szprota, śledzia.

Wskazał, że główne założenia polityki ministerstwa w tym obszarze to m.in. wsparcie drobnych rybaków i rodzinnego rybołówstwa.

Jak wskazał resort w komunikacie, komisarz zadeklarował zwiększenie kontroli na Bałtyku i poprawę monitoringu, m.in. poprzez działania EFCA (Europejska Agencja Kontroli Rybołówstwa) w celu ochrony populacji ryb.

"Będziemy wywierać presję na Parlamencie Europejskim, by jak najszybciej została przyjęta długofalowa strategia dla Morza Bałtyckiego, zapewniająca stabilną sytuację rybakom. Bałtyk jest dla nas priorytetem" – podkreślił cytowany w komunikacie Karmenu Vella.

Zapewnił, że Unia będzie chronić drobne rybołówstwo, i są na ten cel fundusze. "Nie możemy stracić rybaków poławiających na małą skalę" – zaznaczył Vella.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj