Kleszcze atakują. Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2019,10:00 Aktualizacja: 23-06-2019,10:09
A A A

Lawinowo rośnie liczba osób zaatakowanych przez kleszcze, które wywołują boreliozą. Najgorzej w skali kraju sytuacja wygląda w Małopolsce, gdzie od stycznia do końca maja wykryto 831 zachorowań.

W ubiegłym roku krakowski sanepid odnotował 3641 przypadków boreliozy w regionie. Rok wcześniej 3322, a w 2016 r. 2946 - podaje "Gazeta Krakowska". Te dane dobitnie pokazują, że liczba zachorowań na tą groźną chorobę, na którą bardzo narażeni są rolnicy ciągle rośnie.

kleszcz afrykański, kleszcze, borelioza, choroby odkleszczowe, kleszczowe zapalenie mózgu, choroby zawodowe rolników

Afrykańskie kleszcze coraz bliżej Polski. Są groźne i olbrzymie

Afrykańskie kleszcze - przeniesione prawdopodobnie przez wędrowne ptaki - są już w Europie. Naukowcy ostrzegają, że mogą zadomowić się na Starym Kontynencie. To kleszcze z rodzaju Hyalomma. Ich cechą charakterystyczną są obrączki lub podłużne pasy...

- Zapadalność na boreliozę w województwie małopolskim jest znacząco wyższa od notowanej w kraju - przyznaje Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

- Wzrost liczby rejestrowanych przypadków boreliozy widoczny jest jednak w całej Polsce. Wynikać to może m.in. ze zwiększenia świadomości społeczeństwa oraz coraz lepszego dostępu do diagnostyki laboratoryjnej, dzięki której choroba jest częściej wykrywana - mówi dziennikowi.

Tylko od początku tego roku małopolski sanepid odnotował 831 przypadków boreliozy. W pierwszym kwartale ubiegłego roku były 432 zachorowania, zaś w 2016 r. "zaledwie" 304.

A tymczasem sezon na wycieczki za miasto i wędrówki po górach i lasach dopiero przed nami. Niestety, to może być rekordowy rok pod względem zachorowań bowiem najwięcej zachorowań przypada na czerwiec i lipiec.

Eksperci ostrzegają, że rozprzestrzenianiem się kleszczy jest nieuniknione. Wpływ na to mają gwałtowne skoki temperatury, łagodniejsze zimy, wilgoć i zacieranie się pór roku.
 

źródło: "Gazeta Krakowska"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021