Jakość ziarna zaczyna mieć istotne znaczenie. Będą wzmożone kontrole

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2023,13:05 Aktualizacja: 14-02-2023,12:42
A A A

Będą potrzebne kontrole np. kukurydzy ze względu na jakość zbóż, bo zaczyna mieć znaczenie długość przechowywania w różnych warunkach - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Polityk w Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma9 odnosząc się do ostatnich protestów rolników w związku z trudną sytuację na rynku zbóż, przyznał, że ceny na rynkach światowych zbóż spadły w stosunku do tych podczas żniw i tuż po nich.

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", ptotesty rolników, napływ ziarna z Ukrainy

"Nie" dla ziarna z europejskich agroholdingów w Ukrainie. Będą kolejne protesty rolników

Zezwolenie na niekontrolowany import zbóż - z europejskich agroholdingów - z Ukrainy doprowadziło do sytuacji, w wyniku której polskie rolnictwo znalazło się w kryzysie niespotykanym od kilkunastu lat - alarmuje Adrian...

- Stąd pewien niepokój. Na rynkach światowych to nie z powodu Ukrainy zboże staniało. Może właśnie to, co zdrożało w pierwszym półroczu poprzedniego roku - to był skutek wojny i paniki rynkowej. Teraz cena spadła - powiedział szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk poinformował, że zostały podjęte kroki, jeśli chodzi o tranzyt zboża z Ukrainy.

- Przede wszystkim będziemy bardzo dokładnie kontrolować jakość zbóż. Chodzi o to, żeby sprowadzane ziarno nie psuło jakości polskich zbóż, pasz. Tutaj będą bardzo dokładne i uważne kontrole jeśli chodzi o granice, co do jakości. Nie chcemy, żebyśmy sobie zepsuli dobrą markę i dobrą opinię o jakości polskich zbóż - powiedział.

Minister tłumaczył, że jakość zbóż zaczyna mieć istotne znaczenie ze względu na długość przechowywania w różnych warunkach.

- I stąd teraz szczególnie będą potrzebne kontrole. Choćby kukurydza, które jeśli leżała przez kilka tygodni, czy miesięcy w stanie mokrym, to już tę jakość straciła - ocenił.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu