Jak ginęli rolnicy? Przeczytaj, wystrzegaj się i żyj!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2021,18:50 Aktualizacja: 29-03-2021,18:55
A A A

50- i 40-latkowie to grupy wiekowe rolników, wśród których najczęściej dochodziło w 2020 roku do wypadków śmiertelnych. Wszystkich tragedii, które w zestawieniach KRUS będą tylko bezwzględnymi liczbami, można było uniknąć.

W ubiegłym roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odnotowała 35 wypadków śmiertelnych. Mimo że to o 22 (38,6 proc.) mniej niż w 2019 roku i znacznie mniej niż w poprzednich latach, to wciąż o wiele za dużo.

wypadki w rolnictwie, krus, upadek osób, choroby zawodowe rolników

Mniej wypadków śmiertelnych w rolnictwie. KRUS podaje dane za 2020 rok

W 2020 roku w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 10 tys. 974 wypadków. To o blisko 20 proc. (2 tys. 667 zdarzeń) mniej w skali roku.   Za wypadki przy pracy...

Z danych wynika, że wypadkom śmiertelnym ulegli przeważnie mężczyźni - 34 (91,3 proc. osób). W większości byli w wieku 50-59 lat (42,9 proc.) i 40-49 lat (20 proc.).

Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w grupach wypadkowych: "przejechanie, uderzenie i pochwycenie przez środek transportu w ruchu" (9), "upadek przedmiotów" (7) i "pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń" (6).

"W grupie ‘przejechanie, uderzenie i pochwycenie przez środek transportu w ruchu’ były 4 przygniecenia przez przewrócone ciągniki rolnicze, do których doszło do wskutek stosowania niewłaściwej techniki jazdy na pochyłych i grząskich terenach, 4 wypadki komunikacyjne na drogach publicznych (w tym 2 przypadki zderzenia z ciągnikiem, przyczyną ich było nieprzestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym - nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu) oraz jeden wypadek, w którym poszkodowany wjechał do kanału melioracyjnego i wypadł z ciągnika do wody" - wylicza KRUS.

Jeśli chodzi o grupę "upadek przedmiotów", rolnicy tracili życie podczas pozyskiwania drewna (3 przypadki). Ich przyczyną były niewłaściwy sposób wykonywania czynności oraz przebywanie w strefie zagrożenia.

wypadki w rolnictwie, zwierzęta hodowlane, trzoda chlewna, wypadki przy obsłudze zwierząt

Na świniach można się "przejechać". KRUS ostrzega przed wypadkami

Największe niebezpieczeństwo stwarzają karmiące matki, które w obronie prosiąt mogą zaatakować - przekonują specjaliści z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, apelując o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas obsługi trzody chlewnej....

Kolejne 3 zdarzenia dotyczyły przygniecenia przez maszyny rolnicze podczas wykonywania prac polowych lub ich agregowania z ciągnikiem, 1 zaś był spowodowany przygnieceniem przez koło, które rolnik akurat pompował.

Według Kasy, wypadki śmiertelne w grupie "pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń" odnotowano podczas nieprawidłowego i niezgodnego z instrukcją obsługi użytkowania maszyny lub z powodu braku osłon na WOM albo niewyłączenia napędu przed przystąpieniem do regulacji/naprawy podczas pracy z rozrzutnikiem obornika i prasą do słomy.

"Czy tym tragediom i im podobnym można zapobiec? Tak, zdecydowanie tak. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym" - zapewnia Kasa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement