Na świniach można się "przejechać". KRUS ostrzega przed wypadkami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2020,18:50 Aktualizacja: 28-12-2020,19:08
A A A

Największe niebezpieczeństwo stwarzają karmiące matki, które w obronie prosiąt mogą zaatakować - przekonują specjaliści z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, apelując o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas obsługi trzody chlewnej.

"Część rolników nie postrzega zwierząt hodowlanych jako źródła zagrożenia, mimo że rokrocznie przy ich obsłudze dochodzi do poważnych wypadków, nawet ze skutkiem śmiertelnym" - czytamy w serwisie prewencyjnym KRUS.

wypadki w rolnictwie, krus, upadek osób, choroby zawodowe rolników

Rolnicy wciąż giną w wypadkach. Są nowe dane

W podsumowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego trzecim kwartale bieżącego roku zgłoszono 8 683 zdarzenia wypadkowe, czyli o 1 863 (17,7 proc.) mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Decyzje odmowne podjęto w aż 2 694 sprawach,...

Tylko w ubiegłym roku w statystykach Kasy odnotowano 1 236 zdarzeń wypadkowych z udziałem zwierząt w gospodarstwach, a przytłaczająca większość z nich (94,7 proc.) wystąpiła podczas codziennej obsługi inwentarza.

Oczywiście dotyczy to także hodowców trzody chlewnej, której pogłowie jeszcze w 2019 r. wynosiło 10 mln 780 tys. sztuk.

Według prowadzonych przez Kasę statystyk, do wypadków z udziałem trzody chlewnej dochodzi głównie podczas:

 • obsługi zwierząt w okresie rui (przy bliskim kontakcie człowieka w czasie przeprowadzania krycia w kojcu albo wskutek nieprzewidywalnego zachowania zwierząt - warto pamiętać o tym, żeby krycie dokonywane było w kojcu knura, zmiana miejsca może zostać odebrana jako przeszkoda w zaspokojeniu instynktu rozrodczego)
 • obsługi macior w okresie poporodowym (największe niebezpieczeństwo stwarzają karmiące matki, które w obronie prosiąt mogą zaatakować, dlatego powinny być zamknięte w specjalnych kojcach umożliwiających im swobodny dostęp do pożywienia i wody, a prosiętom dostęp do wymienia matki)

  produkcja tuczników, warchlaki, cykl zamknięty, lochy, modernizacja, nowa chlewnia,

  Inwestują w tucz w cyklu zamkniętym

  Wybudował chlewnię dla 70 macior, w której znajduje się również odchowalnia i tuczarnia. Teraz planuje modernizację starego budynku, w którym będzie utrzymywał dodatkowe 48 loch.   Alicja i Jan Czech z Broniewic w woj....
 • przepędzania, załadunku i rozładunku świń na środki transportu (podczas przepędzania należy unikać mieszania osobników z różnych kojców i grup, a także zadbać o to, by metalowe rampy miały solidną i stabilną konstrukcję oraz nieśliskie podłoże)
 • wykonywania zabiegów weterynaryjnych i zoohigienicznych u dorosłych zwierząt (czynności te są dla nich szczególnie stresujące i należy zorganizować ich przebieg w taki sposób, aby był bezpieczny dla ludzi i jak najmniej stresujący dla zwierząt, zaś w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych prosiąt należy odseparowywać je od matek)
 • powierzania czynności pomocniczych dzieciom, osobom starszym i słabym fizycznie (praca ze zwierzętami może być dla nich niebezpieczna)

KRUS apeluje do hodowców trzody, aby:

 • poznać fizjologię i behawiorystykę hodowlanych zwierząt
 • zapewnić zwierzętom dobrostan
 • pracę ze zwierzętami powierzać osobom pełnoletnim, zdrowym i silnym
 • nie pozwalać na bezmyślne drażnienie zwierząt i znęcanie się nad nimi
 • wydzielić odpowiednie pomieszczenia i kojce tak, aby podczas wykonywania obsługi świń mieć łatwy i bezpieczny do nich dostęp
 • nie wchodzić między zwierzęta bez ostrzeżenia, uprzedzać je głosem, oswajać dotykiem
 • eliminować prace ręczne podczas obsługi zwierząt, używać urządzeń wspomagających

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA