Izby rolnicze chcą większych kompetencji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2020,13:40 Aktualizacja: 07-02-2020,13:46
A A A

Konsultacje i uzgodnienia z izbami powinny mieć charakter wiążący dla poszczególnych organów, a nie tylko opiniodawczy - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Na III posiedzeniu VI kadencji przyjęła specjalne stanowisko.

Dotyczy potrzeby rozszerzenia kompetencji izb rolniczych, by zwiększyć ich wpływ na najważniejsze decyzje dotyczące obszarów wiejskich. Żeby to osiągnąć, w ocenie KRIR potrzebne są zmiany legislacyjne.

zwrot akcyzy za olej napędowy, olej napędowy, produkcja rolna, wsparcie dla rolnictwa

Zwrot akcyzy będzie niższy. KRIR interweniuje

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zmianę przepisów i zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Wystąpienie ma związek z obwieszeniem ministra...

"Bowiem pomimo przewidzianej w ustawie z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych możliwości wykonywania przez izby rolnicze, na podstawie porozumień, zadań zleconych z zakresu administracji rządowej oraz zadań  jednostek samorządu terytorialnego (po zapewnieniu koniecznych środków finansowych przez administrację rządową lub samorządową), zadania takie nie są izbom przekazywane" - wskazuje KRIR.

We wspomnianym stanowisku, w celu zapewniania ładu przestrzennego na obszarach wiejskich, zaproponowano, by każdy plan zagospodarowania na tych terenach, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jak i każda zmiana takich dokumentów, podlegały konsultacjom z izbami.

Według nich, obowiązkowo powinny być z nimi konsultowane również decyzje o warunkach zabudowy na terenach wiejskich - w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów rolnych lub działek zagrodowych.

ptasia grypa, lubelska izba rolnicza, dzikie ptactwo, wybijanie stad drobiu

Skąd wirus grypy ptaków wziął się w regionie? Izba chce śledztwa

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zaapelował do służb wojewody, wojewódzkiego lekarza weterynarii i prokuratury okręgowej o rzetelne i szczegółowe zbadanie kwestii wystąpienia w regionie wirusa ptasiej grypy. LIR chce wyjaśnień, czy...

"Jako że rolnictwo nieodłącznie związane jest ze środowiskiem naturalnym, a jednym  z ustawowych zadań izb rolniczych jest kształtowanie świadomości ekologicznej producentów, proponuje się wprowadzić obowiązek konsultacji każdej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (tzw. decyzji środowiskowej), dotyczącej terenu wiejskiego. W szczególności uzgodnieniu z izbą rolnicza powinny podlegać inwestycje dotyczące obiektów inwentarskich powyżej 210 DJP" - przekonuje KRIR.

Z tych samych względów proponuje, by utworzenie, likwidacja, zwiększenie, zmniejszenie obszarów form ochrony przyrody następowało w uzgodnieniu z izbą (dotyczy to parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów, obszarów Natura 2000, obszarów chronionego krajobrazu oraz ich otulin).

Ponadto w radach poszczególnych form ochrony przyrody powinni mieć miejsce przedstawiciele rolniczego samorządu.

"Mając na uwadze, że prawidłowe wykorzystywanie gruntów rolnych stanowi podstawę efektywnej działalności rolniczej, proponuje się, by wprowadzić w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa przepis o konieczności dokonania przez KOWR uzgodnienia z izbą rolniczą w zakresie zagospodarowania nieruchomościami (np. przy przedłużaniu umowy dzierżawy, przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży, wyboru rodzaju przetargu itd.)" - dokłada KRIR.

W ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego zdaniem samorządu rolniczego należy natomiast zobowiązać KOWR do uzgadniania z izbą przypadków korzystania przez ośrodek m.in. z prawa pierwokupu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu