Gospodarstwa rodzinne przed wielką szansą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2020,14:40 Aktualizacja: 02-03-2020,15:12
A A A

- Perspektywy polskiego rolnictwa są bardzo dobre na tle innych krajów Unii Europejskiej - przekonuje Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.  Dodał, że przed rodzinnymi gospodarstwami otwierają się ogromne szanse w nowej polityce rolnej wspólnoty.

Polityk uczestniczył w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w konferencji "Perspektywy dla polskiego rolnictwa". - Rok 2020 jest przełomowym, bo ustalamy w Unii Europejskiej szczegóły finansowania rolnictwa i innych sektorów gospodarki na 7 najbliższych lat - mówił Wojciechowski.

Janusz Wojciechowski, budżet ue na rolnictwo, wyrównanie dopłat bezpośrednich

Wojciechowski umiarkowanym optymistą w sprawie wyrównania dopłat

- Jestem umiarkowanym optymistą w sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. Jest jednak coraz więcej pozytywnych sygnałów w sprawie zwiększenia puli...

Dodał, że trwające negocjacje dotyczące kolejnego budżetu UE są niezwykle istotne i rozstrzygnięcia, które będą zapadały w najbliższych miesiącach, są kluczowe.

- W tej chwili w UE priorytetem jest tzw. Europejski Zielony Ład. Polska należy do takich krajów, które będą musiały ponieść nieco większy wysiłek od innych państw w sferze klimatycznej. W rolnictwie ta sprawa wygląda nieco inaczej. Europa Środkowa ma pewne atuty. Wysoki poziom użycia środków ochrony roślin jest w krajach zachodniej Europy, a w naszej części kontynentu jest niższy - wskazał komisarz.

Podkreślił, że jego zadaniem jest dbanie o to, aby ciężary ponoszone przez poszczególne kraje były adekwatne do sytuacji w poszczególnych sektorach - tak w kwestii ochrony klimatu i emisji CO2, jak i właśnie rolnictwa.

- Perspektywy polskiego rolnictwa są bardzo dobre na tle innych krajów. Możemy patrzeć z nadzieją, bo nasze rolnictwo może być dziś wzorem w Unii Europejskiej. Przed rodzinnymi gospodarstwami otwierają się ogromne szanse w nowej polityce rolnej - mówił Wojciechowski.

brexit, eksport żywności, jan krzysztof ardanowski, Jonathan Knott

Brexit może ograniczyć eksport naszej żywności

- Wpływ brexitu może być bardzo negatywny dla polskich producentów żywności, przede wszystkie obawiamy się konsekwencji dla rynków drobiu, mleka i przetworów mlecznych - uważa minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu...

Zaznaczył, że wszystkie działania na rzecz ochrony środowiska w branży będą działały tylko na korzyść polskiego rolnictwa, które jest mocno ekologiczne.

- Bardzo potrzebujemy rolnictwa, które jest przyjazne dla środowiska, przyjazne dla klimatu, ale potrzebujemy przede wszystkim polityki rolnej przyjaznej dla rolników. Ona musi być bardziej przyjazna dla rolników niż była do tej pory - powiedział komisarz UE.

Ocenił, że wielkich zamierzeń i haseł nie da się zrealizować, jeżeli w UE nie będzie rolników, którzy dbają o ziemię i zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe.

- Jest naprawdę olbrzymia szansa, żeby polskie rolnictwo rodzinne rozwinęło się dzięki funduszom z Unii Europejskiej. W kolejnym budżecie UE będą pokaźne środki na wspieranie tego rodzaju działalności - dodał Wojciechowski.

Zaznaczył, że w Polsce w ostatnich latach, w poprzedniej perspektywie finansowania UE, w jego ocenie chyba zbyt duże środki poszły na wielkie projekty. - Za mało było wspierania działań związanych ze środowiskiem, z klimatem, na których mogłyby skorzystać mniejsze gospodarstwa - powiedział komisarz UE.

- Kluczowym dokumentem określającym przyszłość wspólnej polityki rolnej w poszczególnych krajach, będzie tzw. narodowy plan strategiczny. UE pozwala w tym momencie państwom na więcej. Każdy kraj będzie mógł zaproponować swoje rozwiązania dostosowane do jego struktury gospodarstw, do jego specyfiki i historii. Tu jest wielkie pole do działania dla rządu, bo na rząd spada główna odpowiedzialność za przygotowanie dokumentu, ale i na organizacje rolnicze, które będą w tym uczestniczyły, będą brały udział w konsultacjach - mówił Wojciechowski.
 

Poleć
Udostępnij