Faktura uproszczona też uprawnia do zwrotu za paliwo rolnicze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2020,8:00 Aktualizacja: 19-12-2020,20:40
A A A

Podstawę do ustalenia kwoty zwrotu podatku akcyzowego dla producenta rolnego stanowi faktura, w tym faktura uproszczona (paragon z NIP) albo jej kopia, jeśli spełnia wszystkie wymogi określone w ustawie o VAT - wyjaśnia Agnieszka Jamiołkowska.

Zastępczyni dyrektora Departamentu Wsparcia Rolników w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliła odpowiedzi na wystąpienie samorządu rolniczego w sprawie związanej ze stosowaniem ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, wsparcie dla rolnictwa, olej napędowy, irwł, Bronisław Węglewski

Pobierasz zwroty za paliwo "rolnicze"? Są wątpliwości co do faktur

Czy otrzymywane na stacjach paliw faktury uproszczone lub paragony fiskalne spełniające kryteria faktury uproszczonej będą honorowane w ramach zwrotu akcyzy zawartej w paliwie rolniczym? Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego ma...

O wątpliwościach w tym obszarze niedawno pisaliśmy. A chodziło głównie o to, czy otrzymywane na stacjach paliw faktury uproszczone lub paragony fiskalne spełniające kryteria faktury uproszczonej będą honorowane w ramach zwrotu akcyzy zawartej w paliwie rolniczym.

Agnieszka Jamiołkowska w odpowiedzi (pełna treść jest tutaj) podkreśliła, że zgodnie z art. 6 ww. ustawy producent rolny ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego powinien złożyć do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) wniosek wypełniony zgodnie ze wzorem określonym rozporządzeniem ministra rolnictwa oraz załączyć faktury albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Art. 106e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) określa dane, jakie powinna zawierać faktura - m.in. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku oraz numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

olej opałowy, paliwa opałowe, kas, rynek paliw ciekłych

Uwaga, ważna zmiana! Na to paliwo potrzebna będzie rejestracja

Od początku września nie będzie już możliwości sprzedaży i zakupu - wykorzystywanego szeroko m.in. w gospodarstwach rolnych - oleju opałowego bez rejestracji w urzędzie skarbowym. Obowiązek rejestracji wszystkich uczestników obrotu paliwami...

Stosownie do art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł albo kwoty 100 euro (jeżeli jest określona w euro), podatnik może wystawić fakturę uproszczoną.

"Faktura taka może nie zawierać danych, tj. imienia i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów i usług oraz ich adresu (…), pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku. Faktura uproszczona powinna jednak zawierać numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej" - precyzuje urzędniczka z resortu rolnictwa.

A tym identyfikatorem jest: numer PESEL - w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług albo NIP - w przypadku pozostałych podmiotów.

Możliwość załączenia przez producenta rolnego do wniosku o zwrot podatku faktury uproszczonej albo jej kopii, będzie uzależniona od tego, do której grupy należy, a w szczególności czy posiada NIP.

W odpowiedzi ministerstwa podkreślono również, że osoby fizyczne (posługujące się numerem PESEL), które chcą otrzymać fakturę dla udokumentowania zakupów dla potrzeb działalności nadal mogą otrzymywać faktury VAT bez numeru NIP.

W przypadku rolników ryczałtowych, których numerem identyfikacyjnym jest NIP, tak jak w przypadku innych podatników, sprzedawca, który nie ma technicznej możliwości ujęcia numeru NIP nabywcy na paragonie, przy sprzedaży powinien od razu wystawić fakturę VAT z numerem NIP.

"Mając powyższe na uwadze, podstawę do ustalenia kwoty zwrotu podatku akcyzowego dla producenta rolnego, stanowi faktura, w tym faktura uproszczona (paragon z NIP) albo jej kopia, jeśli spełnia wszystkie wymogi określone w ustawie o VAT. Ponadto załączona do wniosku o zwrot podatku akcyzowego faktura uproszczona może dotyczyć sprzedaży oleju napędowego, zarejestrowanej na kasie fiskalnej, od dnia 1 stycznia 2020 r." - podsumowuje Agnieszka Jamiołkowska.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu