Do Polski będzie sprowadzana żywność GMO?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2016,8:45 Aktualizacja: 12-10-2016,10:07
A A A

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów została przedstawiona informacja na temat korzyści płynących z przyjęcia umowy CETA przez Unię Europejską, nie przez Polskę - poinformował w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Nie powiedział, czy Rada Ministrów zajęła jakieś stanowisko w tej sprawie.

CETA, Kanada, rolnictwo, agrobiznes, PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz

PSL: CETA śmiertelnym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządu o podjęcie stanowiska, w którym wstrzyma się z wejściem w życie umowy handlowej CETA do czasu ratyfikacji jej przez parlamenty krajowe. Według niego CETA "to jest śmiertelne...
Bochenek zapowiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że Polska ewentualnie zaakceptuje umowę CETA w drodze opisanej w konstytucji, "w drodze ratyfikacji". Dodatkowo, jak przypomniał, Sejm podjął ostatnio decyzję, że ratyfikacja CETA odbędzie się tzw. większością kwalifikowaną, 2/3 głosów.

- Dopiero wtedy ona będzie obowiązywała, pod warunkiem, że zgodzą się na nią wszystkie państwa europejskie - zaznaczył. Dodał zarazem, że "wiele nieprawdziwych informacji narosło wokół tej umowy".

Nieprawdą jest, według rzecznika, że w wyniku zawarcia tej umowy do Polski będzie sprowadzana żywność GMO oraz że polskie rolnictwo jest tą umową zagrożone. - To jest nieprawda, jest wiele ograniczeń jeśli chodzi o możliwość importowania żywności z Kanady - mówił.

CETA, Kanada, umowa handlowa, Kanada, Unia Europejska, Niemcy, TTIP, Stany Zjednoczone, handel

100 tys. Niemców przyłączyło się do skargi przeciwko umowie CETA

Rekordowa liczba ponad 100 tys. osób przyłączyła się do skargi złożonej w niemieckim Trybunale Konstytucyjnym w Karlsruhe, aby wyrazić sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską (CETA) - poinformowała w środę...
Przypomniał, że Polskę wiążę już umowa z Kanadą z 1990 roku i na jej podstawie "mamy nadwyżkę handlową". - Zachęcam polityków, zwłaszcza opozycyjnych, żeby rzetelnie informowali, czego rzeczywiście dotyczy ta umowa (CETA - PAP) - powiedział.

Bochenek dodał, że przyjęcie CETA może nastąpić za "2, 3, 4 lata", a będzie to zależeć od "dynamiki prac" w parlamentach innych państw UE, bo wszystkie parlamenty muszą wyrazić zgodę na tę umowę.

Rada Ministrów miała we wtorek zapoznać się z informacją dot. bilansu korzyści i kosztów CETA. Uchwała ws. CETA dotyczy kompleksowej umowy handlowo-inwestycyjnej między UE a Kanadą.

We wtorek Centrum Informacyjne Rządu nie wydało jednak zwyczajowego komunikatu na temat przebiegu i decyzji Rady Ministrów.

W ubiegły czwartek uchwałę ws. CETA przyjął Sejm. Za uchwałą było 326 posłów głównie z klubów PiS i PO. Przeciw 90 - m.in. z klubów Kukiz'15, N, PSL; wstrzymało się 11. Uchwała głosi, że Sejm będzie ratyfikował CETA większością 2/3 głosów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu