Co Polacy wiedzą o zrównoważonym rolnictwie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2021,8:00 Aktualizacja: 22-10-2021,10:45
A A A

Z pojęciem rolnictwa zrównoważonego spotkało się już 63 proc. dorosłych Polaków, ale pogłębioną wiedzę na ten temat deklaruje tylko 6 proc. badanych. Najczęściej pojęcie to znają mieszkańcy wsi, mężczyźni oraz osoby powyżej 55 roku życia.

Z badania "Barometr Bayer" wynika, że Polsce odsetek osób ze znajomością pojęcia "rolnictwa zrównoważonego" jest niższy, niż w innych państwach regionu Europy Środkowej - na Słowacji i Węgrzech wynosi 71 proc.

Grzegorz Puda, gospodarstwa rodzinne, Forum Regionów Trójmorza, rozwój rolnictwa

Puda: małe i średnie gospodarstwa kluczowe dla zrównoważonego rozwoju

Gospodarkę niskoemisyjną, chroniącą zasoby dla przyszłych pokoleń prowadzą małe, średnie, rodzinne gospodarstwa rolne - mówił Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Jego zdaniem są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju obszarów...

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające jego wpływ na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.

Wsparciem dla rozwoju rolnictwa w zrównoważonym kierunku są trendy konsumenckie. Polaków interesuje skąd pochodzą produkty trafiające na stoły. Rodzaj uprawy czy hodowli jest istotny dla większości z nas (67 proc.). Stosunkowo najczęściej sprawdzamy pochodzenie mięsa i nabiału, rzadziej owoców i warzyw. Pochodzeniem żywności najczęściej interesują się osoby powyżej 55 roku życia.

W badaniu "Barometr Bayer" analizowano znajomość zagadnień związanych z cyfryzacją rolnictwa jako jednego z czynników wspierających zrównoważony rozwój. O tym, że technologie cyfrowe mają duży wpływ na rozwój rolnictwa zrównoważonego, przekonana jest blisko połowa dorosłych Polaków. Jednocześnie 76 proc. respondentów ocenia, że innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa są niezbędne lub pomocne, by zachować i chronić zasoby naturalne.

ASAP, rolnictwo zrównoważone, rolnictwo regeneratywne, praktyki regeneratywne, Koalicja Klimatyczna, European Carbon,

Rolnictwo zrównoważone chroni klimat

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wspólnie z ekspertami z Koalicji Klimatycznej oraz European Carbon Farmers opublikowało listę praktyk regeneratywnych, które pomagają zapobiegać zmianom klimatu...

Wiedzę na temat transformacji cyfrowej w rolnictwie posiada co trzeci Polak - najczęściej są to osoby do 35 roku życia (39 proc.). Respondenci są zarazem sceptyczni co do dostępności tych rozwiązań - tylko 4 proc. jest przekonanych, że wszyscy rolnicy mają dostęp w równym stopniu. Zdaniem 68 proc. tylko część rolników, w tym największe gospodarstwa, a 10 proc. badanych twierdzi, że rozwiązania te są praktycznie niedostępne.

- Rolnictwo bez zastosowania nowych technologii nie będzie w stanie utrzymać konkurencyjnej pozycji, tempo zmian jest dziś ogromne. Technologie cyfrowe rozwijają się dynamicznie, oferując gospodarzom zupełnie nowe możliwości dzięki danym, których nie są w stanie pozyskać w sposób tradycyjny. Efekty to skuteczniejsze monitorowanie upraw, lepsze planowanie, wydajniejsze zarządzanie i - generalnie - zwiększenie opłacalności pracy rolnika - skomentował Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji Antoine Bernet.

Jak informuje biuro prasowe Bayer, firma dostarcza innowacyjne, cyfrowe rozwiązania dla rolnictwa, w tym oprogramowanie, które pomaga podejmować decyzje i prowadzić cyfrowo zrównoważone gospodarstwo.

Barometr Bayer to badanie przeprowadzone przez instytut Kantar w sierpniu na ogólnopolskiej próbie 1000 osób, reprezentatywnej dla osób w wieku 18+. Podobne badanie zostało przeprowadzone także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu