Cały region liczy na owocną współpracę z Kazachstanem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2017,9:25 Aktualizacja: 04-12-2017,11:01
A A A

Rolnictwo, logistyka, przemysł maszynowy - to dziedziny, w których województwo podlaskie i partnerzy z Kazachstanu chcą rozwijać współpracę - zadeklarowali w Białymstoku marszałek regionu Jerzy Leszczyński i ambasador Republiki Kazachstan Margulan Baimukhan.

W piątek ambasador Baimukhan przebywał w Podlaskiem z pierwszą oficjalną wizytą, choć gościł w regionie już wcześniej.

kazachstan, polska, modernizacja rolnictwa, sadownictwo, Isajewa Gulmira Sułtanbajewa

Kazachstan modernizuje rolnictwo korzystając z polskiego know-how

Kazachstan jest zainteresowany polskimi technologiami, doświadczeniami i współpracą w sektorze rolniczym, zwłaszcza w sadownictwie - podkreśliła Isajewa Gulmira Sułtanbajewa, wiceminister rolnictwa. Inwestorzy z Polski mogą liczyć na ulgi....
Kazachska delegacja zwiedziła Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem (jedną z największych polskich mleczarni), spotkała się także z przedsiębiorcami w Białymstoku.

Ambasador Margulan Baimukhan poinformował, że Kazachstan jest też zainteresowany budową - we współpracy z podlaskimi przedsiębiorcami - terminalu przeładunkowego.

Ze strony kazachskiej padła również propozycja, by Podlaskie bliżej współpracowało z Obwodem Kostanajskim. W Białymstoku przebywał wicemarszałek tego Obwodu Meirżan Myrzalijew. Szczegóły umowy o współpracy mają być omawiane.

Oba regiony mają m.in. podobny charakter, czyli rolniczy - poinformował marszałek Jerzy Leszczyński. Dziedzinami, wokół których ma się koncentrować współpraca są m.in. przetwórstwo i przechowalnictwo zbóż, rozwój hodowli bydła (Podlaskie ma osiągnięcia w tej dziedzinie), produkcja maszyn rolniczych (Podlaskie ma również duży potencjał w tym zakresie) - mówił Leszczyński.

Kazachstan, żywność, eksport żywności, owoce, warzywa, gospodarka

Rolnictwo zyska na pogłębieniu współpracy z Kazachstanem

Współpracę na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych między Polską a Kazachstanem zapowiedzieli w poniedziałek w Warszawie prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew. Prezydent Kazachstanu liczy na pogłębianie relacji w...
- Naszą rolą, moją rolą jako ambasadora - również przy wsparciu oczywiście pana marszałka, władz regionu, instytucji samorządowych - jest to, żeby tę dźwignię współpracy przyspieszyć - mówił ambasador.

Ambasador powiedział, że Obwód Kostanajski jest jednym z najbogatszych regionów w Kazachstanie, który "w promieniu tysiąca kilometrów ma 20 mln konsumentów" na rynku euroazjatyckim, a to "potencjał", który podlaskie firmy mogą wykorzystać.

Mówił także, że bezpieczeństwo prowadzenia biznesu w Kazachstanie jest wysokie, co potwierdzają rankingi, wypowiedzi samych firm, a ochrona inwestorów w Kazachstanie jest ważna.

Niektóre podlaskie firmy już od dawna współpracują z Kazachstanem i działają na tamtym rynku. To np. Barter SA (handel), Adampol (operator logistyczny), ChM (dostarcza sprzęt medyczny do szpitali i klinik w obwodzie Kostanajskim; firma należy do Klastra Obróbki Metali). Prezesi tych firm rozmawiali w piątek z kazachską delegacją.

Prezes firmy Barter SA Wiktor Gryko apelował o inwestycje w kolej, które są według niego konieczne, by współpracę z Kazachstanem rozwijać. Firma współpracuje z tym krajem od początku lat 90-tych XX w. (import zboża, handel gazem, węglem). - Żeby te rzeczy przywieźć, potrzebna jest infrastruktura kolejowa. Bez tego nasze firmy i Podlasie w ogóle nie będzie się rozwijało (...). Bez kolei nie zrobimy nic - dodał.

Poleć
Udostępnij