Analitycy: paliwa na stacjach będą drożeć, choć skala wzrostów nie powinna być duża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2024,13:30 Aktualizacja: 23-02-2024,13:34
A A A

Przecena na rynku hurtowym na razie nie przełoży się na obniżki na stacjach. Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy e-petrol.pl.

Eksperci portalu zwrócili uwagę, że paliwa drożeją nieprzerwanie od ponad miesiąca, a kierowcy obawiają się powrotu cen na poziomie siedmiu złotych za litr diesla. "Na szczęście maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach, bo na świecie produkty naftowe tanieją, a złotówka umacnia się w relacji do amerykańskiego dolara" - podkreślono.

Jak zauważono, krajowi producenci paliw w reakcji na sytuację na rynkach bazowych w Europie zaczęli obniżać ceny i w hurtowych notowaniach w Polsce pojawiły się pierwsze od dłuższego czasu spadki.

rynek paliw, paliwa, ceny, stacje, autogaz, olej napędowy, benzyna

Na stacjach paliw ciągłe podwyżki. Litr ON podrożał o 9 groszy

Rosnące ceny ropy naftowej i paliw w cennikach rafinerii spowodowały, że koszty tankowania wciąż rosną. Podwyżki cen najbardziej odczuwają posiadacze pojazdów z silnikami diesla - ocenia portal e-petrol.pl. Litr oleju napędowego w ostatnich...

Analitycy e-petrol.pl wskazali, że mimo obniżki cen w hurcie, na stacjach na razie tego nie widać. "W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw obserwowaliśmy dalszy wzrost cen. Najmocniej, bo aż o 9 groszy, podrożał olej napędowy, którego średnia cena wyniosła 6,72 zł/l. Tankowanie diesla ostatni raz tak drogie było w połowie listopada ubiegłego roku. Benzyna 95-oktanowa, która na przestrzeni tygodnia podrożała o 5 groszy, kosztuje aktualnie 6,47 zł/l. Więcej za tankowanie płacą też kierowcy samochodów z instalacją na LPG. Autogaz podrożał o 2 grosze i jego aktualna średnia cena to 2,94 zł/l" - zwrócono uwagę.

Eksperci dodali, że na razie kierowcy mogą oczekiwać jedynie wyhamowania podwyżek na stacjach. "Nasza prognoza detalicznych cen paliw na przełom lutego i marca zakłada dalsze podwyżki, ale ich skala powinna być już niewielka. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,44-6,56 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,69-6,81 zł/l, a dla autogazu 2,91-2,98 zł/l" - prognozują analitycy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu