Zamieszani w skandal z fipronilem pozostaną w areszcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2017,8:45 Aktualizacja: 31-08-2017,9:07
A A A

Dwóch szefów firmy, którą podejrzewa się o nielegalne wykorzystanie pestycydu fipronil do dezynsekcji kurzych ferm w Holandii i Belgii, pozostanie w areszcie na dalsze 30 dni - orzekł sąd w Zwolle na północnym wschodzie Holandii.

Użycie fipronilu doprowadziło do skażenia jaj i kurzego mięsa na wielką skalę. Straty hodowców i sklepów, które musiały wycofać towar, są szacowane na dziesiątki milionów euro.

skażone jaja, afera z jajami, fipronil, kury, drób, import jaj do polski

GIS: ilości fipronilu w skażonych kurczakach nie zagrażają zdrowiu

Skażone fipronilem mięso drobiowe pochodzące z kurczaków z Niemiec nie zagraża zdrowiu, gdyż stężenie było bardzo niewielkie - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jednak każde przekroczenie zawartości tej substancji dyskwalifikuje...

Różnej wielkości partie niezdatnych do użycia jaj, produktów jajecznych albo mięsa drobiowego znaleziono w co najmniej 18 krajach, głównie w UE, w tym w Polsce. We wtorek z Bułgarii nadeszły informacje o wykryciu w ciągu 10 dni tony skażonych jaj w proszku (suszu jajecznego), które wykorzystuje się w przemyśle spożywczym.

Nie podając szczegółów, sąd w Zwolle przekazał, że "są wystarczająco poważne powody", by obaj mężczyźni, zatrzymani w pierwszej połowie sierpnia po serii rewizji w Belgii i Holandii, pozostali w areszcie. W tym czasie śledztwo będzie kontynuowane.

Tożsamości podejrzanych nie ujawniono, ale według mediów, chodzi o szefów przedsiębiorstwa Chickfriend, do którego hodowcy z Holandii i Belgii zwrócili się w sprawie walki z roztoczem znanym jako ptaszyniec kurzy.

Fipronil służy do zwalczania wszy, kleszczy i roztoczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości. Może powodować uszkodzenia nerek, wątroby i tarczycy. Może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu