Ukraińska wieś dostanie wsparcie z Unii Europejskiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2015,11:05 Aktualizacja: 19-09-2015,9:58
A A A
Jerzy Buzek, były premier poinformował, że jest nieformalna zgoda na powołanie na Ukrainie fundacji przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.  
 
- Strona polska, w tym ministerstwo rolnictwa, Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, rząd ukraiński i wysocy urzędnicy unijni mówią tej inicjatywie zdecydowane 'tak". Rozmowy w tej sprawie trwają od kilku tygodni - poinformował Buzek, który jest przewodniczącym Rady Programowej Fundacji.
 
Polityk przypomniał, że Fundacja zmieniła polskie rolnictwo. Jak dodał, taki sam cel mogłaby osiągnąć podobna instytucja na Ukrainie, zmieniając tamtejszą wieś.
eksport pszeicy, eksport kukurydzy, ukraina, rynek zbóż

Ukraina sprzeda więcej pszenicy, a mniej kukurydzy

W sezonie 2015/16 Ukraina może wyeksportować aż 15,9 mln ton pszenicy. To o 4,7 mln ton więcej niż sezon wcześniej. Ministerstwo rolnictwa w Kijowie informuje, że będzie to możliwe dzięki bardzo dobrym, tegorocznym zbiorom i wysokim zapasom...
Według Buzka, Phil Hogan komisarz ds. rolnictwa UE uważa, że to "świetny pomysł". - Chcemy, by nasza fundacja była wzorem dla fundacji ukraińskiej, mamy pełnić dla niej rolę inicjująca - podkreślił europoseł.
 
Jak poinformował, pomysł poparł też minister rolnictwa Marek Sawicki. - Chcemy, by UE przekazała pomoc żywnościową Ukrainie. Korzyści ze sprzedaży tych produktów rolnych miałyby pozostać na Ukrainie w postaci trwałego kapitału. Z niego i z procentów od niego miałaby działać fundacja - wyjaśnił były premier.
 
Jeśli zapadną decyzje formalne, to w ciągu roku, dwóch można się spodziewać konkretnych efektów działania fundacji, w tym np. dofinansowania doraźnych, konkretnych projektów - przewiduje były szef rządu.
 
Oleksiy Pavlenko, minister rolnictwa Ukrainy, podkreślił, że widzi duże szanse, by fundacja zaczęła działać na Ukrainie w ciągu roku lub dwóch lat. - Z podziwem patrzymy na rozwój polskiego rolnictwa, które zrobiło w ostatnich 25 latach ogromny postęp. Chcemy przenieść wasze doświadczenia na nasz grunt - zaznaczył.
 
Jak dodał, rozmawiano już o konkretach, np. powołaniu grup ekspertów, którzy opracują stosowne programy. Pavlenko wśród polskich doświadczeń, które można by było przenieść na Ukrainę wymienił model kooperacji w produkcji rolnej, sposoby stymulowania średniego i małego biznesu, a także metody uzyskiwania wsparcia na ich rozwój.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu