Takie restrykcje są tylko tam. Pszczoły pod specjalną ochroną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2018,13:50 Aktualizacja: 04-09-2018,14:22
A A A

Francja wprowadziła zakaz używania pięciu pestycydów - neonikotynoidów, które według władz zabijają pszczoły. To pójście o krok dalej niż cała Unia Europejska, która zakazała używania trzech środków.

Wspólnota w bieżącym roku zabroniła używania imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu. Władze w Paryżu dorzuciły do tego tiakloprid i acetamiprid. Zakaz dotyczy upraw na polach i w szklarniach - opisuje "The Telegraph", na który powołuje się portal businessinsider.com.pl

trzmiele, pestycydy, receptory nerwowe owadów, Neoniktoynoidy

Trzmiele uzależniają się od pestycydów

Karma z neonikotynoidami smakuje trzmielom tym bardziej, im częściej się nią żywią. Naukowcy podejrzewają, że u owadów rozwija się uzależnienie. Badacze z Imperial College London i Queen Mary University of London, na łamach magazynu...

Francuscy rolnicy bojkotują jednak decyzję władz wskazując, że nie mają wobec zakazanych środków żadnych alternatyw, które tak skutecznie pozbywają się szkodników na polach.

Tymczasem agencja zdrowia publicznego uważa, że istnieją "wystarczająco efektywne" alternatywy dla neonikotynoidów.

Neonikotynoidy zostały stworzone w latach 90., są związkami strukturą podobnymi do nikotyny i atakują system nerwowy owadów. Miały być mniej szkodliwe niż starsze pestycydy i obecnie są powszechnie używane w rolnictwie.

Według aktywistów ekologicznych, neonikotynoidy zabijają pszczoły i przyczyniają się do tak zwanego CCD - zespołu wymierania pszczół.

Ostatnie badania brytyjskich naukowców pokazały, że pszczoły mogą dosłownie "uzależniać się" od tych środków, co powoduje u nich zaburzenia pamięci i nawigacji w trakcie lotu, a także problemy z rozmnażaniem i zmniejszoną odporność na choroby.
 

źródło: businessinsider.com.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj