System kontroli rybołówstwa pozostawia wiele do życzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jowita Kiwnik Pargana PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2017,15:00 Aktualizacja: 30-05-2017,17:38
A A A

Aby w UE funkcjonował skuteczny system kontroli rybołówstwa potrzebne są dalsze działania. W przeciwnym razie nie uda się stworzyć wspólnej dla całej UE polityki rybołówstwa - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Unijni audytorzy przeprowadzili kontrolę w Hiszpanii, Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii, które odpowiadają za ponad 50 proc. zdolności połowowej floty UE oraz za prawie połowę połowów ryb w UE.

rybacy, rybołówstwo, połowy dorsza, dorsz, Marek Gróbarczyk, ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Polskie rybołówstwo czekają trzy fatalne lata

Najbliższe trzy lata będą fatalne dla polskiego rybołówstwa, jeśli chodzi o zasoby - powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Chodzi przede wszystkim o niewielkie zasoby dorsza oraz...

- Kontrola dotyczyła tych czterech krajów, ale to prawdopodobne że podobne niedociągnięcia występują także w innych państwach Wspólnoty. Uważamy, że problem leży w przepisach, które są mało precyzyjne, stąd problemy - powiedział Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego odpowiedzialny za sprawozdanie.

Kontrola ujawniła m.in., że państwa członkowskie nie wdrożyły w pełni unijnych przepisów w sprawie rybołówstwa, nie są też w stanie przedstawić dokładnych danych odnośnie do swoich flot rybackich, w tym np. informacji na temat zdolności połowowej floty, czy informacji o poszczególnych statkach znajdujących się pod ich banderą.

Kontrolerzy odnotowali znaczne rozbieżności między danymi w krajowych i unijnych rejestrach flot rybackich. Każde państwo ma obowiązek prowadzić krajowy rejestr, czyli bazę danych, w której zarejestrowane są wszystkie statki pływające pod banderą danego państwa.

rybołówstwo, andrzej duda, darłowo

Polityka rybołówstwa wymaga twardej interwencji w UE

Andrzej Duda uważa, że konieczna jest twarda interwencja w UE ws. polityki rybołówstwa, tak by uwzględniała ona interesy rybaków i kwestie ochrony środowiska, a nie tylko interesy podmiotów prowadzących połowy przemysłowe....

Z kolei Komisja Europejska na podstawie tych rejestrów tworzy unijny spis floty. Raport wykazał jednak, że dane przekazywane KE są niekompletne.

I tak np. w przypadku Francji 45 proc. informacji o statkach okazała się błędna (nie zgadzały się np. dane dotyczące pojemności silnika czy długości statków), a w przypadku Włoch kontrolerzy odnotowali 19 statków, zarejestrowanych we Włoszech, ale niewidniejących w bazie UE i odwrotnie.

Audytorzy uznali, że państwa właściwie wdrożyły takie środki zarządzania rybołówstwem, jak systemy satelitarne do śledzenia statków, co pozwoliło na monitorowanie i kontrolowanie działalności połowowej. Niestety, 89 proc. floty UE nadal nie jest monitorowane.

Raport ETO ujawnił, że kraje całkiem dobrze radziły sobie z wykorzystaniem kwot połowowych. Jednak często stosowały różne praktyki, o których nie w pełni informowały Komisję.

Kontrolerzy zauważyli także, że dane na temat działalności połowowej, do których gromadzenia obliguje kraje UE unijne rozporządzenie w sprawie kontroli, nie były wystarczająco wiarygodne.

protest rybaków, Rybacki Sztab Kryzysowy, rekompensaty, Ogólnopolski Protest Rybaków, protest w Warszawie, rząd PiS

Protest rybaków w Warszawie. "Minister chce zabrać Polakom karpia"

Odebranie w lutym hodowcom ryb rekompensat wodno-środowiskowych, które otrzymywali od 2010 roku zostało fatalnie przyjęte przez całe środowisko. Pod adresem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka...

Zdaniem kontrolerów np. dane dotyczące połowów w przypadku statków składających deklaracje w formie papierowej, czyli w przypadku znacznej części floty UE, były niekompletne i często nieprawidłowo rejestrowane.

Występowały znaczne rozbieżności między zadeklarowanymi wyładunkami a wydanymi następnie dokumentami dotyczącymi pierwszej sprzedaży. Ponadto występowały istotne różnice między danymi dotyczącymi połowów rejestrowanymi przez państwa członkowskie a danymi, jakimi dysponowała Komisja.

Audytorzy mieli także zastrzeżenia co do jakości kontroli w obszarze rybołówstwa. ETO zaznaczył, że chociaż państwa właściwie planowały i przeprowadzały inspekcje, to w rzeczywistości inspektorzy nie mieli dostępu do wszystkich danych dotyczących statków.

Nie zawsze też poprawnie rejestrowano wyniki inspekcji, a nałożone sankcje nie miały efektu odstraszającego. Także system sankcji wymaga poprawy. Miał go usprawnić system punktów karnych przyznawanych jednostkom, zabrakło jednak spójnych wytycznych w tym zakresie, w związku z czym często nie wiadomo na jakiej podstawie nakładane są ewentualne kary.

Trybunał sformułował szereg zaleceń pod adresem Komisji i państw członkowskich w celu poprawy wiarygodności informacji na temat flot rybackich, monitorowania środków zarządzania rybołówstwem, wiarygodności danych dotyczących rybołówstwa oraz inspekcji i kar.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu