Polskie regiony wśród najbiedniejszych w Unii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2017,10:45 Aktualizacja: 10-04-2017,9:47
A A A

Wśród 19 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej cztery znajdują się w Polsce - wynika z danych Eurostatu. Na przeciwległych biegunach pod względem PKB na mieszkańca znajdują się: bułgarski Severozapaden (niespełna 30 proc. średniej unijnej) i londyńskie City (580 proc.).

Jak poinformował europejski urząd statystyczny, w 2015 r. w 19 regionach Unii Europejskiej odnotowano PKB na mieszańca na poziomie poniżej 50 proc. średniej. Cztery z tych regionów to polskie województwa: lubelskie (47 proc.), podkarpackie (48 proc.), warmińsko-mazurskie (49 proc.) oraz podlaskie (49 proc.). Dodatkowo do obszarów o najniższym PKB per capita zaliczono woj. świętokrzyskie, w którym wskaźnik wyniósł dokładnie połowę średniej UE.

pkb, produkt krajowy brutto, wzrost gospodarczy, gospodarka, gus, główny urząd statystyczny

PKB rośnie, bo więcej wydajemy. Wypłata zaliczek dla rolników też zrobiła swoje

Zdaniem analityków, PKB w IV kwartale 2016 r. wzrósł głównie za sprawą wydatków gospodarstw domowych, które pokazały swoją "siłę" dzięki programowi 500 plus, ożywieniu na rynku pracy i wcześniejszym...

Według danych Eurostatu, najbogatszym polskim regionem było woj. mazowieckie, które osiągnęło 109 proc. średniej unijnej. W drugim pod tym względem polskim regionie, w woj. dolnośląskim, wskaźnik ten wyniósł 76 proc., a kolejne regiony w zestawieniu to Wielkopolska (75 proc.) i Śląsk (71 proc.).

Jak podał Eurostat, regionalny PKB na jednego mieszkańca w całej Unii Europejskiej w 2015 r. wahał się od niecałych 30 proc. do 580 proc. średniej unijnej. Najbiedniejszym terytorium UE był położony w północno-zachodniej Bułgarii region Severozapaden, najbogatszym - część Londynu obejmująca tamtejsze City (Londyn Wewnętrzny-Zachód).

W czołówce najbogatszych regionów znalazły się ponadto: Luksemburg (264 proc.), Hamburg (206 proc.), Bruksela (205 proc.) oraz Bratysława (188 proc.). Wśród 19 najbiedniejszych obszarów, w których PKB na mieszkańca był poniżej połowy średniej unijnej, pięć znajduje się w Bułgarii, po cztery na Węgrzech i w Polsce, trzy w Rumunii, dwa w Grecji, a jeden to francuskie terytorium zamorskie (Mayotte).

Europejski urząd statystyczny publikuje dane z ponadrocznym opóźnieniem, dlatego najnowsze zestawienie dotyczy 2015 r. Wyniki ekonomiczne regionów są podstawą przydziału środków unijnych w ramach polityki spójności.

Objęte są nią wszystkie obszary Wspólnoty, jednak większość funduszy strukturalnych kierowana jest w rejony, w których PKB na mieszkańca nie przekracza 75 proc. średniej. Obecnie przydział środków odbywa się na podstawie średniego PKB per capita w trzyletnim okresie od 2007 do 2009 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu