Pani minister mówi wprost: jeśli wilki szkodzą powinny być eliminowane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2021,8:00 Aktualizacja: 06-08-2021,11:02
A A A

Michaela Kaniber, piastująca z ramienia partii CSU funkcję ministra rolnictwa Bawarii, domaga się ochrony pastwisk i usuwania wilków z obszarów, na których wyrządzają szkody.

Polityk podczas wizyty w alpejskiej gminie Unterwossen w regionie Chiemgau stwierdziła, że jeśli te drapieżniki powodują szkody w chowie bydła i owiec, powinny być szybko eliminowane.

ataki wilków, Łukowe, powiat sanocki, Monika Hędrzak, Bytów

Wilk wpadł za sarną na podwórko. Dzieci zdążyły wejść do domu

Goniący sarnę wilk wpadł na podwórko i zaczął ją szarpać. Drapieżniki podkopem pod ogrodzeniem dostały się też do gospodarstwa i zagryzły daniele. W Łukowem (pow. sanocki, woj. podkarpackie) zakrwawiona sarna znalazła się na jednej z...

Ochrona stad zasadniczo rozumiana jest jako budowa ogrodzeń, ale ta na obszarze alpejskich hal jest wyjątkowo czasochłonna. Kaniber dodała, że rozprzestrzenianiu się wilków należy przeciwdziałać merytoryczną i wolną od emocji dyskusją oraz działaniami dalekimi od "histerii Czerwonego Kapturka".

Minister zauważyła, że rekompensaty wypłacane rolnikom wskutek utraty zwierząt hodowlanych zaatakowanych przez wilki nie są w stanie zrównoważyć pozamaterialnych strat. Wilk szary jest w Bawarii gatunkiem ściśle chronionym.

Zgodnie z danymi ministerstwa rolnictwa w landzie działa około 1400 alpejskich pastwisk. Od dziesięcioleci odbywa się tam tzw. główna inspekcja pastwisk alpejskich, podczas której politycy są zaznajamiani z sytuacją w rolnictwie regionu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj