Guzowata choroba skóry atakuje bydło. Zalecane są szczepienia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
26-08-2016,12:20 Aktualizacja: 26-08-2016,12:50
A A A

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) polecił przeprowadzenie szczepień przeciw guzowatej chorobie skóry bydła (LSD) w Grecji i Bułgarii oraz w sąsiednich rejonach.

Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko przez owady. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej od początku roku zanotowano ponad 200 przypadków tej infekcji u bydła w Bułgarii oraz ponad 80 w Grecji. Sporo zachorowań stwierdzono też w Serbii i Turcji - informuje FAMMU/FAPA.

wołowina, bydło mięsne, eksport wołowiny, żywiec wołowy

Wołowina z Polski zdobywa kolejne rynki. Ceny bydła mogą pójść w górę

Zakłady mięsne z Polski mogą eksportować do Arabii Saudyjskiej nie tylko tusze wołowe ale także przetwory na bazie tego mięsa - informuje TVP 1.  To kolejny rynek, który w ostatnim czasie otworzył się na polską wołowinę. Kilka tygodni...

Śmiertelność zwierząt zarażonych wirusem nie jest zbyt duża, ale przyczynia się do spadku produkcji mięsa, mleka, a także skór oraz grozi nałożeniem sankcji eksportowych. Wirus jest powszechny w Afryce i Azji.

Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) podaje, że od 2015 r. w Europie stwierdzono ponad 600 przypadków zachorowań na guzowatą chorobę skóry bydła, co przyczyniło się do przymusowego uboju ponad 10 tys. zwierząt.

Wirus LSD jest dość mało znany w Europie, więc wiele laboratoriów w zainfekowanym regionie nie jest przygotowanych do jego identyfikacji lub uchwycenia różnić między szczepami.

Chorwacja jest pierwszym krajem Wspólnoty, który na początku sierpnia rozpoczął zapobiegawcze szczepienia przeciw LSD w celu zahamowania przedostania się wirusa z sąsiednich krajów. Decyzja dotycząca szczepień całego chorwackiego stada w tym państwie została podjęta po konsultacjach z producentami mleka, hodowcami oraz naukowcami.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!