Francja. Protestujący rolnicy zapowiedzieli blokady wokół Paryża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2024,15:25 Aktualizacja: 26-01-2024,15:30
A A A

Francuscy rolnicy zapowiedzieli w piątek zorganizowanie blokad na pięciu punktach pobierania opłat na autostradach prowadzących w kierunku Paryża. Farmerzy zablokowali już jedną z najważniejszych tras, A1 (Paryż-Lille), która jest częścią połączenia z Belgią i Holandią.

Utworzyły się czterokilometrowe korki, które - jak ocenia agencja Reutera - są pierwszym poważnym zakłóceniem ruchu wokół stolicy spowodowanym przez protesty rolników.

Chcąc wzmocnić nacisk na władze, lokalne organizacje rolnicze wezwały do blokad w samym Paryżu i wokół stolicy. Jak informuje AFP, oddział organizacji FSNEA w stołecznym regionie Ile-de-France zapowiedział na piątek po południu rozpoczęcie pięciu blokad wokół Paryża.

francja, protest, rolnicy, protesty rolników

Francja. Protesty rolników obejmują coraz więcej regionów

Protesty rolników we Francji przybierają na sile. Blokowanych jest coraz więcej dróg, akcje protestacyjne przybierają bardziej radykalny charakter. "Rozlana gnojowica, zablokowane autostrady" - tak sytuację w...

Blokady mają być rozmieszczone w odległości kilkudziesięciu kilometrów od stolicy. Jedną z nich będzie punkt pobierania opłat w Saint-Arnoult na skrzyżowaniu autostrad A10 i A11. To ważny punkt komunikacyjny w ruchu drogowym prowadzącym na zachód Francji. Blokady mają trwać do północy z możliwością przedłużenia.

Premier Gabriel Attal ma również w piątek po południu poinformować, jakie działania rząd chce podjąć, by uśmierzyć gniew rolników. Protesty farmerów to pierwszy poważniejszy kryzys dla nowego premiera, mianowanego 9 stycznia. Attal ma się pojawić w piątek w departamencie Haute-Garonne na południu Francji.

Rolnicy domagają się uproszczeń procedur administracyjnych, sprzeciwiają się europejskiemu Zielonemu Ładowi, którego celem jest w szczególności ograniczenie stosowania pestycydów, domagają się obniżki cen oleju napędowego do ciągników i pełnego stosowania prawa, które wymusza na producentach i supermarketach wyższe ceny za produkty rolne.

Protesty rolników rozpoczęły się tydzień temu w Oksytanii na południu Francji i w ciągu kilku następnych dni rozprzestrzeniły się na inne regiony.

Poleć
Udostępnij