Francja. Ministerstwo rolnictwo przewiduje, że produkcja wina w 2023 roku wyniesie od 44 do 47 mln hektolitrów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2023,8:15 Aktualizacja: 09-08-2023,8:20
A A A

Według pierwszych szacunków opublikowanych we wtorek przez służby Ministerstwa Rolnictwa we Francji zbiory w 2023 r. są „na średnim poziomie” z ostatnich lat i wyniosą od 44 do 47 mln hektolitrów, jednak prognozy te są jeszcze niepewne z powodu ataków pleśni w regionie Bordeaux.

„Produkcja wina wyniesie w 2023 r. od 44 do 47 mln hektolitrów, na poziomie średniej z lat 2018-2022” – podało ministerstwo rolnictwa.

Poza regionem południowo-zachodnim i Langwedocją-Roussillon, gdzie trwa susza, sytuacja w innych winnicach pozostaje ogólnie korzystna, ponieważ gleby w większości zostały nawodnione.

kontrola winnic, PIORiN, KOWR, wyrób wina gronowego, sadzonki winorośli

Inspektorzy sprawdzili 350 hektarów winnic

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2022 r. przeprowadziła 234 kontrole plantacji winorośli przeznaczonych do wyrobu wina gronowego w 236 winnicach o łącznej powierzchni 355,36 ha Kontrole były wykonywane pod koniec lata, a...

Jednak prognozy zbiorów „mają charakter tymczasowy ze względu na niepewność związaną z konsekwencjami ataków pleśni w winnicach Bordeaux i południowo-zachodniej części kraju” - precyzuje ministerstwo.

Częste opady deszczu i wysokie temperatury wiosną sprzyjały rozwojowi mączniaka rzekomego. Zakażone nim liście winogron pokrywają się plamami i usychają. Oprócz mączniaka inne choroby winorośli (oidium, botrytis) powodują znaczne straty, które mogą sięgać średnio do 30 proc. zbiorów w zakażonych winnicach.

Zbiory znacznie lepiej prezentują się w Szampanii, gdzie „kiście są dobrze zaopatrzone”, a choroby zwalczane – podaje ministerstwo. W tym regionie, podobnie jak w Burgundii, oczekuje się, że potencjał produkcyjny będzie powyżej średniej z lat 2018-2022.

Pierwsze zbiory rozpoczęły się już w zeszłym tygodniu w winnicach Fitou na południu Francji - a winobranie potrwa aż do początku jesieni.

Francja wyprodukowała ponad 46 mln hektolitrów wina w 2022 roku pomimo wyjątkowo suchego lata. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu