Chcą zakazu importu wołowiny i soi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2019,8:45 Aktualizacja: 02-09-2019,8:49
A A A

Siedemnaście organizacji pozarządowych i 45 francuskich deputowanych zaapelowało do parlamentów i rządów europejskich o zakaz importu produktów - głównie wołowiny i soi GMO - pochodzących z terenów Amazonii poddanych deforestacji.

"To głównie potrzeby produkcji mięsa wołowego i soi - produktów importowanych przez cały świat - są przyczyną dramatycznego wzrostu liczby pożarów lasów tropikalnych Amazonii i innych obszarów leśnych" - podkreślają autorzy apelu opublikowanego na łamach gazety "Journal de Dimanche".

umowa UE-Mercosur, kraje Mercosur, ameryka południowa, wołowina, handel wołowiną

Polska domaga się klauzul ochronnych w umowie z Mercosur

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa oświadczył, że będzie się domagał wprowadzenia klauzul ochronnych w związku z zawarciem umowy handlowej między Unią Europejską a krajami Mercosur. Resort podał, że polityk spotkał się z grupą zajmującą...

Przedstawiciele NGO i francuscy deputowani wzywają Europę do "wypracowania przepisów prawnych, które zagwarantowałyby, że żaden produkt uzyskany w drodze niszczenia zasobów leśnych Brazylii i przekształcania (dla celów uprawnych i hodowlanych) naturalnych ekosystemów nie pojawi się na wspólnym rynku".

"Europa jest w stanie zażądać od przedsiębiorców uzdrowienia źródeł zapatrzenia, z których korzystają" - podkreśla się w apelu.

Jego autorzy uważają też, że w obliczu mającego nastąpić podpisania umowy o wolnym handlu UE z południowoamerykańskim blokiem Mercosur konieczne są energiczne działania.

Po to, "abyśmy sami nie stali się wspólnikami destrukcji" - dodają - konieczne jest "całkowite zagwarantowanie konsumentom przejrzystości źródeł pochodzenia produktów, z których korzystamy, co nie jest dzisiejszą praktyką".

Francja jest jednym z głównych europejskich importerów soi, co z chwilą wejścia w życie układu o wolnym handlu z Mercosur może jutro dotyczyć również importu mięsa wołowego - zaznaczono w apelu.

I to wszystko "mimo że prezydent Francji Emmanuel Macron krytykuje prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro za brak działania wobec gigantycznych pożarów lasów" - podkreślono.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu