Truskawek nie powinno zabraknąć. Ale plon zależy od pogody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2015,10:35 Aktualizacja: 21-05-2015,11:10
A A A

- Zbiory truskawek zapowiadają się dobrze, ale ostateczny plon zależy od pogody - powiedział PAP Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki. Produkcja powinna być zbliżona do ubiegłorocznej.

Majowe przymrozki póki co niewiele uszkodziły plantacje, ale długotrwałe deszcze mogą zredukować plony. W najbliższych dniach opady nie powinny zaszkodzić roślinom, bo są one dopiero w fazie kwitnienia.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2014.r zbiory truskawek wyniosły 197 tys. ton. wobec 192 tys. ton rok wcześniej.

Polskie truskawki drogie z powodu chłodnej pogody

Polskie truskawki nadal nie tanieją, a powodem jest chłodna pogoda. W hurcie kosztują one od 15 do 20 zł za kilogram. W stosunku do cen z połowy maja ubiegłego roku truskawki są droższe o 60 - 70 proc. - poinformowała rzeczniczka rynku hurtowego w...

Andziak zaznaczył, że na razie jest dosyć chłodno i zbiory będą opóźnione o ok. 2 tygodnie. Obecnie na rynek trafiają truskawki z tuneli foliowych; za ok. 1-2 tygodnie na rynku będą owoce z pola, ale spod okryć, a za miesiąc można spodziewać się wysypu truskawek polowych.

Pytany o ceny owoców prezes SPT odparł, że plantatorzy spodziewają się raczej niskich stawek, ale jednocześnie wyraził nadzieją, że dobry jakościowo towar uda się korzystnie sprzedać. m.in. na eksport

W opinii Bożeny Nosowskiej, eksperta IERiGŻ trudno jeszcze wyrokować o poziomie cen truskawek. Dużo będzie zależało od pogody i faktycznych zbiorów, choć te zapowiadają się nieźle. Dodała, że plantatorzy z województwa mazowieckiego sygnalizowali o stratach spowodowanych przymrozkami.

Przetwórcy twierdzą natomiast, że mają jeszcze spore zapasy mrożonych truskawek. A jeżeli mają rezerwy nie będą chcieli płacić wysokich stawek, tym bardziej, że ceny mrożonek i soków spadają od stycznia, co nie jest dobrym prognostykiem - tłumaczy Nosecka. Na eksport przeznaczone jest 80 proc. mrożonek i soków.

Z drugiej strony ceny skupu truskawek przez ostatnie dwa lata były niskie, poniżej opłacalności - podkreśliła ekspertka. Dodała, że część rolników mogła więc zlikwidować uprawy.

Z wyliczeń IERiGŻ wynika, że opłacalna cena dla plantatorów w skupie musi wynosić powyżej 3 zł za kilogram. W 2014 r. za truskawki do mrożenia płacono średnio 2,5 zł/kg, w 2013 r. - 3 zł/kg, a w 2012 r. - 4,6 zł/kg.

Nosecka zauważyła, że rolnicy coraz więcej sadzą truskawek deserowych, bo za nie można uzyskać więcej pieniędzy. Są jednak ograniczone możliwości konsumpcji tych owoców, a nie da się ich przechować.

Dlatego istotne znaczenie będzie miał eksport. Np. w 2014 r. 5 tys. ton wyjechało do Rosji, teraz obowiązuje tam embargo. W ub.r. wyeksportowano łącznie 20 tys. ton tych owoców o wartości 23,7 mln euro.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu