Polskie truskawki drogie z powodu chłodnej pogody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2015,20:00 Aktualizacja: 17-05-2015,20:13
A A A

Polskie truskawki nadal nie tanieją, a powodem jest chłodna pogoda. W hurcie kosztują one od 15 do 20 zł za kilogram.

W stosunku do cen z połowy maja ubiegłego roku truskawki są droższe o 60 - 70 proc. - poinformowała rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach.

Jak zaznaczyła Małgorzata Skoczewska, truskawki nadal pochodzą z wysokich tuneli, bowiem pogoda opóźnia dojrzewanie tych uprawianych na polu pod włókniną.

truskawka_kwiaty

Szara pleśń w uprawie truskawki − pod kontrolą

Grzyb Botrytis cinerea, sprawca szarej pleśni, poraża kilkadziesiąt gatunków roślin uprawnych. Do najwrażliwszych na tę chorobę oprócz sałaty, pomidora, fasoli, maliny, porzeczki, winorośli i wielu gatunków roślin ozdobnych...
Jednak ze wstępnych ocen wynika, że owoców będzie dużo i jedynie od temperatury zależy, jak szybko te owoce będą tańsze.

W ostatnich trzech dniach większa jest podaż kalafiorów (cena spadła do 3 zł za sztukę), mniejsza młodej kapusty (ceny wzrosły do 5 zł za sztukę) - wynika to z cykli produkcyjnych.

Wszystkie nowalijki pochodzą ze szklarni. W ofercie hurtowej jest już polska fasolka szparagowa, ale należy ją traktować jako produkt delikatesowy, gdyż jej cena jest na poziomie 30 zł do 35 zł za kilogram.

Pogoda sprzyjała z kolei uprawie szparagów, co wpłynęło na bardzo znaczące obniżenie ceny tego warzywa. W ofercie hurtowej kilogram szparagów kosztuje od 8 do 12 zł. 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj