Producenci szacują zbiory zbóż na co najmniej 26 mln ton

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2016,12:35 Aktualizacja: 18-06-2016,12:44
A A A
Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku plony zbóż mogą wynieść 30,5 mln ton. Organizacje producenckie uważają, że będą one niższe ze względu na majową suszę i ukształtują się na poziomie 26-26,5 mln ton. 
 
W opinii Krajowej Federacji Producentów Zbóż, szacunek Instytutu jest bardzo optymistyczny. Organizacja ocenia, że zbiory mogą wynieść 26-26,5 mln ton (bez kukurydzy). Rafał Mładanowicz, szef KFPZ nie spodziewa się obniżenia tej prognozy, a raczej prawdopodobnie zostanie ona podwyższona, ale nie do 30 mln ton.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, niedobór wody

Susza objęła 19 procent gmin. Najbardziej dotyka zboża jare

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w ostatnim okresie susza pogłębiła się i występuje w ok. 19 proc. gmin w Polsce na terenie 10 województw. Zagrożone są uprawy zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych i...
Zaznaczył, że w tym roku zapasy wody po zimie były niskie, w maju prawie nie było opadów, ale w czerwcu, gdy wystąpiły deszcze wegetacja zbóż jarych ponownie ruszyła. - Będą kwestie jakościowe - dodał. Ostatecznie jakość pszenicy konsumpcyjnej będzie zależała od tego, czy pogoda będzie słoneczna.
 
Podczas debaty przedżniwnej zorganizowanej przez Krajową Federację Producentów Zbóż i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, jej uczestnicy zwracali uwagę na niedokładność szacunków dotyczących powierzchni zasiewów, jak i występowania suszy.
 
Według ostatniego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa obejmujący okres od 11 kwietnia do 10 czerwca w Polsce występuje susza na terenie 10 województw w ok. 19 proc. polskich gmin. Niedobór wody najbardziej odczuwają uprawy zbóż jarych i ozimych.
 
- Mamy pewne zagrożenie i fakt niedoboru wody jest już istotny, w większości miejsc Polski spadł poziom wód gruntowych od 50 do 150 cm (...) na pewno ta sytuacja będzie rzutować na poziom tegorocznych plonów - powiedział Zbigniew Kaszuba, członek zarządu federacji. 

ceny zbóż, rynek zbóż, pszenica, jęczmień, owiec, kukurydza, żyto, pszenżyto

Ceny pszenicy stabilne, zboża paszowe lekko podrożały

Od drugiej dekady kwietnia do połowy maja ceny pszenicy konsumpcyjnej w Polsce były wyjątkowo stabilne. W tym samym czasie lekko podrożały zboża paszowe. Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że od drugiego tygodnia kwietnia do drugiego tygodnia...
Kaszuba zauważył, że na poziom cen zbóż w Polsce nie ma znaczenia wysokość zbiorów, ale jak wygląda sytuacja na świecie. Nadmierne opady mogą np. znacznie pogorszyć jakość francuskiej pszenicy, co spowoduje, że dobrej jakości pszenica (wysokie białko i bez mykotoksyn) będzie w cenie. Jeżeli w Polsce uzyska się dobrą jakość pszenicy, to będzie ona droga.
 
Zdaniem Mładanowicza, "sprzedawanie w tej chwili jakościowych zbóż jest błędem". Podkreślił, że obecnie są tylko dwa zagrożenia, które mogą osłabić stawki zbóż. Jest to niekontrolowany napływ ziarna z Ukrainy (UE przyznała Ukrainie bezcłowy kontyngent na eksport zbóż) oraz kurs walutowy (w jego ocenie będzie on na poziomie 4,3-4,45 zł/euro).
 
Według danych GUS przeciętna cena skupu pszenicy ukształtowała się na poziomie 624 zł za tonę. To o 1 proc. mniej niż w marcu i o 8,5 proc. poniżej wyniku z kwietnia 2015 r. Na początku czerwca przeciętna cena skupu pszenicy wyniosła 641 zł/t.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu