Ceny pszenicy stabilne, zboża paszowe lekko podrożały

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2016,10:10 Aktualizacja: 30-05-2016,11:03
A A A

Od drugiej dekady kwietnia do połowy maja ceny pszenicy konsumpcyjnej w Polsce były wyjątkowo stabilne. W tym samym czasie lekko podrożały zboża paszowe.

Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że od drugiego tygodnia kwietnia do drugiego tygodnia bieżącego miesiąca przeciętna cena pszenicy kupowanej przez młyny (z dostawą) wahała się w bardzo wąskim przedziale 644,5-646,5 zł za tonę - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Stawki były przeciętnie o 7 proc. niższe niż przed rokiem.

euronext w paryżu, cbot w chicago, notowania pszenicy, notowania kukurydzy

Ceny pszenicy stabilne na giełdzie

Pszenica w kontrakcie wrześniowym na giełdzie Euronext w Paryżu po ubiegłotygodniowym wzroście była stabilna i przez tydzień utrzymała wartość 161,5 euro za tonę. W ciągu minionego tygodnia notowania tego zboża wzrosły do poziomu najwyższego od 2...

Eksperci podkreślają, że to mniej od cen oferowanych w sierpniu 2015 r., czyli w trakcie lub bezpośrednio po żniwach. Przeciętna stawka wynosiła wówczas 662 zł/t. Sytuacja, w której ceny ziarna w kwietniu i maju są niższe niż podczas zbiorów zdarza się bardzo rzadko i w ostatnich 10. sezonach notowana była tylko dwa razy.

Warto przy okazji zauważyć, że inne rodzaje zbóż - poza pszenicą i jęczmieniem zakupywanym na cele spożywcze - były w tym czasie droższe niż w analogicznych tygodniach w 2015 r.

Zdecydowanie najbardziej podrożał owies, którego zbiory - przede wszystkim z powodu suszy - spadły w ubiegłym roku o ponad 16 proc. do 1,2 mln ton. Owies konsumpcyjny kosztował średnio 597 zł/t i był o 30 proc. droższy niż rok wcześniej. Za owies paszowy płacono natomiast 554 zł/t (+20 proc.).

Sporo przez rok podrożała także kukurydza, której produkcja spadła aż o 29 proc. do 3,2 mln t. Ziarno zakupywane na cele paszowe kosztowało przeciętnie 660 zł/t (+14 proc. r/r). Co więcej, w przeciwieństwie do pszenicy - pomiędzy drugim tygodniem kwietnia, a drugim tygodniem maja - kukurydza podrożała o 6 zł/t.
zboża, eksport zbóż, afryka, maroko, egipt, kenia, sudan

Coraz więcej zboża z Polski trafia do Afryki

Polskie zboże - bez większego rozgłosu - zaczyna trafiać na rynki trzecie. Wykorzystaliśmy słabość Ukrainy, wysyłając zboże na Czarny Ląd. Ubiegłoroczne dostawy do Egiptu były warte prawie 540 mln zł, a do Maroka prawie 250 mln zł. Polskie zboże...

Co interesujące również ceny pszenżyta były w omawianym okresie wyraźnie wyższe niż rok wcześniej i tona ziarna kosztowała 585 zł (+10 proc. r/r). W przypadku tego zboża prawdopodobnie zadział efekt małej dostępności innych zbóż paszowych (kukurydzy, owsa, mieszanek), gdyż produkcja samego pszenżyta w 2015 r. była nawet nieco większa niż rok wcześniej i wyniosła około 5 mln t.

Wzrosty cen zbóż paszowych, przy stabilnych cenach pszenicy, oznaczają coraz gorszą relację stawek pszenicy do innych zbóż. A była ona w ostatnich kilku latach bardzo sprzyjająca rozwojowi jej produkcji.  

W obecnym sezonie nieco to zmieniło się - relacja cenowa wyraźnie poprawiła się w przypadku owsa, a w nieco mniejszym stopniu również żyta, kukurydzy i pszenżyta. Sytuacja ta może wpłynąć na spowolnienie tempa wzrostu znaczenia produkcji pszenicy w Polsce.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu