Powierzchnia zasiewów rzepaku ozimego podobna do ubiegłorocznej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2017,12:30 Aktualizacja: 20-11-2017,12:47
A A A

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej szacują, że zasiewy rzepaku ozimego pod przyszłoroczne zbiory w Unii Europejskiej (największy światowy producent i konsument) wyniosły około 6,7 mln hektarów. To wynik podobny do ubiegłorocznego.   
 
Za zwiększeniem powierzchni zasiewów przemawiał fakt, że mimo obniżek cen, rzepak był konkurencyjny wobec pszenicy o czym świadczą relacje stawek. Uwzględniając koszty obu upraw przyjmuje się, że wskaźnik przekraczający 2 jest korzystny dla producentów rzepaku - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

rzepak, zbiór, przyczepa, kombajn

Rzepak: podsumowanie sezonu 2016/2017

Miniony sezon wegetacyjny nie okazał się tak korzystny dla producentów rzepaku ozimego, jak można było przypuszczać. Pomimo spodziewanych plonów rzędu 4 t/ha i wyższych wielu rolników uzyskało plony na poziomie 3 t/ha lub...

W Polsce w sierpniu i we wrześniu wyniósł on przeciętnie 2,4 (ceny rzepaku były o 140 proc. wyższe od pszenicy konsumpcyjnej). Dla porównania w latach 2011-2015 wskaźnik ten był na poziomie 2,1, a w latach 2010-2011 spadał poniżej 2.

Z drugiej strony w tym roku zasiewy były ograniczane przez trudne warunki pogodowe - suszę w południowo-wschodnich regionach oraz duże opady deszczu na północy.

W rezultacie w Niemczech areał zasiewów może być o 5 proc. niższy niż rok wcześniej i wynieść 1,3 mln ha.

Jeszcze większe spadki (około 10 proc.) przewidywane są w Polsce, gdzie powierzchnia oceniana jest na około 0,8 mln ha. Z kolei we Francji oraz w Wielkiej Brytanii zasiewy prawdopodobnie były większe niż w ubiegłym roku.

Na Ukrainie (po Kanadzie i Australii największy światowy dostawca surowca) rzepak ozimy zasiano na około 805 tys. ha (+3 proc. r/r).
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu