Polski eksport branży rolno-spożywczej pozytywnie zaskoczył

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2020,20:05 Aktualizacja: 19-11-2020,7:26
A A A

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ub.r. o 6,7 proc. do 25,1 mld euro - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W tym okresie import do Polski wyniósł 16,5 mld euro i był o 4,8 proc. wyższy niż przed rokiem.

- Dane te potwierdzają, że krajowi przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej bardzo dobrze radzą sobie na rynku międzynarodowym pomimo ograniczeń wprowadzanych z powodu pandemii koronawirusa. W mojej ocenie bardzo pozytywnym aspektem jest, że tempo wzrostu naszego eksportu przewyższa dynamikę wzrostu importu, co sprawia, że stale umacniamy pozycję Polski, jako eksportera netto - skomentował zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński.

drób, eksport drobiu, Filipiny

Filipiny przywróciły eksport z Polski mięsa drobiowego

Strona filipińska zniosła zakaz eksportu z Polski mięsa drobiowego oddzielonego mechanicznie - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. Ograniczenie wprowadzono po wykryciu na terytorium naszego kraju ognisk wysoce zjadliwej grypy...

W jego ocenie, do wzrostu wartości polskiego eksportu w dużym stopniu przyczyniła się deprecjacja waluty krajowej względem euro i dolara amerykańskiego, mająca miejsce w pierwszym kwartale br., oraz nadal korzystny dla eksporterów kurs złotego w kolejnych miesiącach.

Miało to pozytywny wpływ na konkurencyjność cenową produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych na rynku międzynarodowym.

- Bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. to także zasługa konkurencyjności jakościowej polskich produktów oraz umiejętność dostosowywania oferty asortymentowej przez naszych rodzimych przedsiębiorców do zróżnicowanych preferencji konsumentów zagranicznych - podkreślił Wroński.

Rosja produkcja mięsa, eksport mięsa, wędlin, drób,wieprzowina, firma Cherkizovo

Rosja korzysta z najnowszych technologii i zwiększa eksport mięsa

Rosyjska firma Cherkizovo w tym roku odnotowała gwałtowny wzrost eksportu wędlin. Przedsiębiorstwo w najbliższym czasie planuje zwiększenie eksportu kiełbas, głównie do krajów byłego ZSRR oraz wejście na rynek chiński.   Eksport...

W okresie trzech kwartałów 2020 r., podobnie jak w latach poprzednich, produkty rolno-spożywcze trafiały głównie na unijny rynek. Sprzedano tam produkty o wartości 20,1 mld euro (wzrost o 4 proc.), co stanowiło 80 proc. przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

Do krajów pozaunijnych w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. z Polski wyeksportowano produkty rolno-spożywcze o wartości 5,0 mld euro wobec 4,3 mld euro przed rokiem, co oznacza 17-proc. wzrost.

- Rozwój eksportu na rynek UE jest bardzo optymistyczną przesłanką dla polskiej gospodarki żywnościowej, ale dostrzegalną tendencją jest również duży wzrost wartości sprzedawanych produktów na rynki zlokalizowane poza Unią Europejską - zaznaczył wiceszef KOWR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt