Plony i produkcja ziemniaków pójdą w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2016,14:45 Aktualizacja: 07-09-2016,15:28
A A A

Tegoroczne plony ziemniaków w krajach Unii Europejskiej mają wzrosnąć w skali roku średnio o 1,7 proc. To z kolei pozytywnie wpłynie na wysokość zbiorów.

Eksperci Komisji Europejskiej podkreślają, że jest to wynik większej powierzchni upraw w wielu krajach Wspólnoty. Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas podają z kolei, że pod koniec czerwca wskazywano, że w bieżącym roku areał upraw ziemniaków w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Belgii może być o blisko 5 proc. wyższy rok do roku.

ziemniaki, ministerstwo rolnictwa, prawo, przepisy, rozporządzenie ministra rolnictwa

Zmiany w oznakowaniu ziemniaków

Od 1 czerwca obowiązuje znowelizowane rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki. Jedną ze zmian jest zniesienie obowiązku podawania numeru statystycznego...

Wiele wskazuje, że praktycznie nie zmieni się wysokość zbiorów w Niemczech, które są największym producentem w UE. Według prognoz Brukseli plony ziemniaków w tym kraju pójdą w górę zaledwie o 0,4 proc., zaś powierzchnia upraw może zwiększyć się o 3 proc.

Tegoroczne plony we Francji (drugi unijny producent) zgodnie z oczekiwaniami Komisji Europejskiej mogą być o 1,9 proc. niższe niż przed rokiem. To wynik niekorzystnej pogody panującej w tym kraju.

Większych zmian w produkcji ziemniaków można oczekiwać w Polsce. GUS pod koniec lipca przewidywał, że tegoroczne plony i zbiory w kraju będą tylko nieco wyższe od ubiegłorocznych, ale już według prognoz KE plony zwiększą się aż o 4,2 proc. r/r.

Co więcej według szacunków Eurostat powierzchnia upraw może pójść u nas w górę o 9 proc. do blisko 320 tys. ha. A przyjęcie takich założeń oznaczałoby, że zbiory ziemniaków w Polsce wzrosłyby o 14 proc. do nieco ponad 7 mln ton.

Byłby to jednak efekt niskiej bazy odniesienia sprzed roku, kiedy - według danych GUS - produkcja była wyjątkowo słaba i wyniosła zaledwie 6,3 mln ton (-18 proc. mniej niż w 2014 r.).

Oczekiwać można, że potencjalnie większe zbiory na krajowym i unijnym rynku sprzyjać będą spadkom cen. Do tej pory stawki w relacji rocznej wiele się jednak nie zmieniły. W pierwszych czterech tygodniach sierpnia ceny skupu ziemniaków w Polsce (za MRiRW) były średnio o 2 proc. niższe niż przed rokiem.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu