Nadwyżka eksportu nad importem żywności ponownie była rekordowa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2023,13:10 Aktualizacja: 16-02-2023,9:08
A A A

W 2022 roku wartość eksportu żywności wyniosła 47,6 mld euro i była większa o 26,7 proc. w stosunku do 2021 roku - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

- Był to rok, który był nietypowy, naznaczony wojną w Ukrainie, ale widać bardzo wyraźnie, że polscy rolnicy i przedsiębiorcy produkujący żywność osiągnęli wielki sukces. Potwierdza to wzrost eksportu o blisko 30 proc. - ocenił polityk.

Inspekcja Ochrony Środowiska, marnowanie żywności, jadłodzielnia

Marnowanie żywności pod lupą. Inspekcja podała wyniki kontroli

Nie brakowało nieprawidłowości wykrytych przez Inspekcję Ochrony Środowiska w ramach przeprowadzonych w 2022 roku kilkuset kontroli sprzedawców dotyczących marnowania żywności. Działania IOŚ w tym kontekście mają być odpowiedzią na przepisy...

Wicepremier zwrócił uwagę, że istotny jest też bilans handlowy produktów rolno-spożywczego. Saldo w ubiegłym roku wzrosło do 15,5 mld euro wobec 12,6 mld rok wcześniej. - Ta nadwyżka eksportu nad importem rośnie od kilku lat. Świadczy to o wielkiej sile polskiego wywozu, rynku rolno-spożywczego i produkcji rolnej - zaznaczył.

Nasze produkty spożywcze głównie trafiają na rynki krajów UE, gdzie wywożone jest ponad 74 proc. sprzedawanej żywności. Największym odbiorcą w Unii są Niemcy, gdzie wysłano produkty o wartości 11,9 mld euro (25 proc. eksportu). Kolejne miejsca zajmują: Niderlandy, Francja, Włochy i Czechy.

Z krajów poza unijnych najwięcej krajowych produktów sprzedawane jest do Wielkiej Brytanii (o wartości 3,7 mld euro - 8 proc. eksportu). Znaczącymi odbiorcami są też: Ukraina, USA, Arabia Saudyjska.

W strukturze eksportu najwięcej pod względem wartości stanowi mięso i wyroby z mięsa. Na kolejnych pozycjach są produkty zbożowe, tytoniowe oraz produkty mleczne. Kraje UE kupują od nas najwięcej drobiu, papierosów, produktów mlecznych, mięsa wołowego oraz wyrobów piekarniczych. Natomiast poza UE największym popytem cieszą się polskie wyroby mleczne, mięso drobiowe, pszenica, wyroby czekoladowe i pieczywo.

- Jeżeli w takim tempie będziemy rozwijać eksport, to za kilka lat będziemy potęgą, chociaż już w tym momencie jesteśmy znaczącym sprzedawcą i producentem żywności. W wielu przypadkach zajmujemy miejsca w pierwszej trójce europejskiej - powiedział Kowalczyk. Dodał, że świadczy to, że polskie rolnictwo produkuje zdrową, smaczną żywność, która jest chętnie kupowana.

Według ministra, istotna jest promocja polskiej żywności na świecie, co robi m.in. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i placówki dyplomatyczne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie