Kukurydza z Polski może zawojować zagraniczne rynki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2016,13:00 Aktualizacja: 08-12-2016,13:52
A A A

Dobre perspektywy przed rynkiem kukurydzy w Polsce. Tegoroczne zbiory mogą sięgnąć 4 mln ton, co pokrywa nie tylko krajowe zapotrzebowanie, lecz także rosnący w ostatnich latach eksport. Choć ziarno potaniało do 550 zł za tonę, to dalszy spadek cen jest mało prawdopodobny.

Polska kukurydza ma szansę zawojować zagraniczne rynki. Producenci są jednak uzależnieni od warunków pogodowych i zagrożenia upraw szkodnikami i chorobami.

kukurydza, uprawa kukurydzy, Tadeusz Michalski, Polski Związek Producentów Kukurydzy

Kukurydza ciągle jest w Polsce niedoceniana

Kukurydza staje się coraz powszechniejszą uprawą w Polsce. Powierzchnia zasiewów wynosi ponad 1 milion 200 tysięcy hektarów, a tegoroczne zbiory wyniosły prawie 4 miliony ton.    Zdecydowana większość przeznaczona jest na...
- Ten rok pod względem zbiorów kukurydzy jest dużo lepszy niż ostatni. Było sporo perturbacji pogodowych, ale możemy być zadowoleni. Plony były zdecydowanie powyżej średniej za ostatnie 10 lat, mamy zbiór na poziomie blisko 4 mln ton, co w zupełności wystarczy na potrzeby krajowe i całkiem spory eksport, nawet powyżej 0,5 mln ton - ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

GUS szacuje, że tegoroczne zbiory kukurydzy mogą wynieść nawet 4,1 mln ton. Z powodu niekorzystnej pogody, zwłaszcza pod koniec lata, część ekspertów ocenia jednak produkcję na 3,5 mln ton (zaledwie ponad 3 mln ton przed rokiem).

- Polska cierpi ze względu na napływ stosunkowo taniego ziarna ze Wschodu, zwłaszcza z Ukrainy. W porównaniu do cen, jakie panują na Zachodzie, mamy blisko 30 proc. niższe, a stawki są właściwie na granicy opłacalności. Boję się, że w przyszłym roku będziemy mieli pewien regres, jeśli chodzi o zbiory i zasiewy przede wszystkim kukurydzy ziarnowej, bo to ona jest bardziej koniunkturalna - analizuje Michalski.

[WIDEO] Prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów KukurydzyUkraina, rolnictwo, zboża, import z Ukrainy, pszenica, kukurydza, agrobiznes

Jeszcze więcej pszenicy i kukurydzy z Ukrainy trafi do UE

Komisja Europejska zaakceptowała zwiększenie kwot na szereg artykułów spożywczych, które Ukraina może sprzedawać do państw unijnych - poinformowała w piątek w Kijowie komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem. Decyzja ta powinna być...
Ceny kukurydzy na świecie spadają. W Polsce tona ziarna kosztuje ok. 550 zł, jednak prognozy mówią o możliwym spadku nawet do 500 zł. To sprawi, że produkcja przestanie być opłacalna, bo koszt uprawy 1 ha ocenia się na 6 tys. zł.

- Nadmierny spadek stawek przyhamuje krajową produkcję, co nie jest w interesie rolników i przetwórców. Na światowym rynku zaczyna rosnąć zapotrzebowanie na kukurydzę. Mimo rekordów pod względem zebranych ziaren przerób, czyli rynek odbiorcy jest większy niż zbiory. To może znaczyć, że zapasy powoli maleją, co wpływa mocno na ceny - wskazuje prezes PZPK.

W 2015 roku (podobnie jak rok wcześniej) zbiory kukurydzy na świecie wyniosły blisko 1 mld ton. W tym sezonie produkcja okazać się może rekordowa i sięgnąć nawet 1,017 mld ton (według  prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej). Większe ma być jednocześnie zużycie na cele konsumpcyjne, paszowe i przemysłowe - łącznie o ponad 1 mld ton.

plonowanie zbóż, mars, plony zbóż, pszenica, kukurydza, jęczmień

Kukurydzy będzie mniej niż szacowano

Unijny zespół monitorujący stan upraw (MARS) skorygował w dół - już trzeci raz z rzędu - prognozę tegorocznych plonów kukurydzy w Unii Europejskiej uwzględniając skutki letniej suszy. Średnie plonowanie tego gatunku dla...
- Na globalnym rynku kukurydzy jest dużo. To był udany rok dla największych producentów, jesteśmy w globalnej wiosce, napływ i przepływ materiału jest stosunkowo duży. W Polsce w ostatnich czasach więcej eksportujemy, niż importujemy. Jeszcze do 2010 roku byliśmy raczej importerem netto, w ostatnich latach jesteśmy już eksporterem - podkreśla Michalski.

W sezonie 2015/2016 Polska wyeksportowała o 10 proc. mniej kukurydzy niż sezon wcześniej, przy imporcie większym o 76 proc. Wciąż jednak eksport był większy niż import (0,6 mln do 0,5 mln ton). Najwięcej ziarna trafia do Niemiec, Czech, Islandii, Francji, Irlandii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

kukurydza, kukurydza GMO, Parlament Europejski, europarlament, gmo

Europarlament przeciwko legalizacji kolejnych odmian kukurydzy GMO

Parlament Europejski na posiedzeniu komisji ds. Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywnościowego - ComEnvi w niewiążącej rezolucji wezwał Komisję Europejską, aby nie wydawała zezwolenia na uprawę dwóch nowych odmian kukurydzy.   ...
- Polska kukurydza ma szansę zawojować rynki zagraniczne, to jednak zależy od pogody. Jesteśmy w strefie klimatu przejściowego, który kukurydzy na ogół służy. Poza tym jest kwestia cen, które zawsze są bardzo istotne, zwłaszcza dla nas. Musimy dosuszać kukurydzę, a to obciąża koszt produkcji nawet do 30 proc., podczas gdy np. na Węgrzech 8,5-10 proc. - tłumaczy ekspert.

Dla producentów kukurydzy największym zagrożeniem są choroby i szkodniki. Ocenia się, że na plantacjach występuje 50 gatunków szkodników, jednak aktualny program chemicznej ochrony roślin jest skierowany przeciwko pięciu gatunkom: ptakom, ploniarce zbożówce, mszycom, omacnicy prosowiance i stonce kukurydzianej.

- Zwalczanie jest możliwe, ale kosztowne. Istnieje metoda biologiczna, która jest coraz mniej skuteczna, podobnie jak metoda uprawy odmian genetycznie modyfikowanych z pełną odpornością. Dziś nie ma jednak atmosfery do stosowania takich odmian w Europie, a przede wszystkim w Polsce - mówi na koniec Tadeusz Michalski.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie