Jeszcze więcej pszenicy i kukurydzy z Ukrainy trafi do UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2016,12:50 Aktualizacja: 01-10-2016,12:55
A A A

Komisja Europejska zaakceptowała zwiększenie kwot na szereg artykułów spożywczych, które Ukraina może sprzedawać do państw unijnych - poinformowała w piątek w Kijowie komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Decyzja ta powinna być jeszcze zatwierdzona przez Radę UE i Parlament Europejski. Władze w Kijowie liczą, że przyniesie ona dodatkowych 200 mln dolarów zysku.

- Mam dobre wiadomości. Komisja Europejska uchwaliła otwarcie dodatkowych możliwości dla ukraińskiego biznesu w rolnictwie i przemyśle rolniczym - oświadczyła Malmstroem na wspólnej konferencji prasowej z ukraińską wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanną Kłympusz-Cincadze.

Pszenica z Ukrainy zaleje polski rynek?

Rolnicy obawiają się niekontrolowanego napływu na polski rynek zboża z Ukrainy. Jeśli służby państwa będą tolerować import, producenci zbóż są gotowi zorganizować protesty w różnych miejscach kraju - pisze "Nasz...
Ukraińscy producenci uzyskają dodatkowe kwoty eksportowe na: kukurydzę, pszenicę, miód, kasze i przetworzone zboża, przetworzone pomidory, sok winogronowy, owies, pszenicę i mąki oraz jęczmień - poinformowało ministerstwo rolnictwa Ukrainy.

- Według wstępnych ocen chodzi o około 200 mln dolarów zysku - powiedziała na konferencji Kłympusz-Cincadze. Wicepremier wyjaśniła, że Komisja Europejska nie zgodziła się na poszerzenie listy m.in. o mięso drobiowe i sok jabłkowy, ale jej zdaniem nie oznacza to, że nie zostanie ona poszerzona w przyszłości.

Podczas wizyty na Ukrainie Malmstroem spotkała się z także premierem Wołodymyrem Hrojsmanem i ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem. Tematem rozmów było m.in. wdrażanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Ukraina eksportuje do państw unijnych prawie 40 procent swojej produkcji rolnej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu