KOWR: rekordowy eksport zbóż w 2022 r. i 2023 r.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2023,8:35 Aktualizacja: 18-09-2023,8:38
A A A

Od stycznia ub. r. do lipca br. Polska wyeksportowała rekordową ilość zbóż - 16,8 mln ton. Tylko w pierwszych 7 miesiącach tego roku wywieziono z kraju 7,7 mln ton ziarna zbóż, o 57 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował PAP wiceszef KOWR Marcin Wroński.

"W okresie od stycznia 2022 r. do lipca 2023 r. , tj. niemalże od momentu agresji Rosji na Ukrainę, Polska wyeksportowała rekordowe 16,8 mln ton ziarna zbóż, z tego 9,1 mln ton w 2022 r. i 7,7 mln ton do lipca 2023 r. Jednocześnie odnotowaliśmy zwiększony import zbóż do kraju, głównie z Ukrainy, ale bilans w handlu zbożem jest dodatni, eksport jest kilkukrotnie większy od importu" – podkreślił Wroński.

Zaostrzenie konkurencji na światowym rynku

Jak dodał, w wyniku zachwiania łańcuchów dostaw zbóż, spowodowanego wybuchem wojny, ceny ziarna na rynku globalnym w 2022 r. znacząco wzrosły, co doprowadziło do zmniejszenia popytu na zboża na rynkach międzynarodowych. A to z kolei spowodowało zaostrzenie konkurencji na światowym rynku i nadwyżkę zbóż, również w kraju. Dodał, że nie bez znaczenia był również napływ zbóż z Ukrainy do Polski.

for, fundusz ochrony rolnictwa, zapłata, zaległości, produkty rolne, skupy, firmy skupujące, rekompensata

19 mln zł wypłaci KOWR z tytułu rekompensaty za brak zapłaty za produkty rolne

Ponad 19 mln zł rekompensaty wypłaci za 2023 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rolnikom, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne. Pieniądze będą wypłacane z Funduszu Ochrony Rolnictwa. Według danych...

- Te czynniki doprowadziły do podjęcia działań, których celem była poprawa możliwości logistycznych i transportowych - zaznaczył. Podkreślił, że duże znaczenie miały również tegoroczne dopłaty do zbóż, które zachęciły rolników do sprzedaży ziarna, pozwalając na pozyskanie środków m.in. na dalszą produkcję rolną. W tej sytuacji podaż zbóż do skupu wzrosła, co umożliwiło zwiększenie sprzedaży za granicę. Jednocześnie eksport stymulowany był korzystnym dla eksporterów kursem złotego wobec euro i dolara amerykańskiego - tłumaczył Wroński.

Zboże lokowane przede wszystkim na rynku UE

Z danych KOWR wynika, że w okresie siedmiu miesięcy 2023 r. z naszego kraju wywieziono 7,7 mln ton ziarna zbóż, o 57 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, w tym 53 proc. stanowiła pszenica (4,1 mln ton), a 35 proc. kukurydza (2,7 mln ton). Wolumen eksportu pszenicy był ponad 2-krotnie większy niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a w przypadku kukurydzy – o 15 proc. większy.

- Tylko w lipcu 2023 r. z Polski wywieziono 1,1 mln ton ziarna zbóż. Było to o 17 proc. więcej niż przed rokiem. Wolumen eksportu pszenicy wyniósł 645 tys. ton i był o 35,5 proc. większy, a jęczmienia 115 tys. ton – o 41 proc. większy. Natomiast wywóz kukurydzy zmniejszył się o 18 proc., do 256 tys. ton. - wyliczał wiceszef KOWR.

Według KOWR w okresie siedmiu miesięcy 2023 r. eksporterzy lokowali zboże przede wszystkim na rynku unijnym, gdzie sprzedano 60 proc. ziarna - głównie do Niemiec (2,6 mln ton) oraz do Niderlandów (blisko 950 tys. ton). Do krajów pozaunijnych trafiło 40 proc. eksportowanego ziarna, najwięcej do Nigerii (850 tys. ton) i RPA (562 tys. ton).

W portach głównie pszenica i kukurydza

Wroński zaznaczył, że większość zbóż eksportowanych jest drogą morską poprzez porty w Gdańsku, Gdyni i w Świnoujściu. Z dostępnych danych za 8 miesięcy br. wynika, że tą drogą wyjechało z Polski 5,4 mln ton zbóż, co oznacza, że eksport był o ponad 77 proc. większy niż w tym samym okresie przed rokiem, kiedy wyniósł 3 mln ton.

kowr, wroński, zboże, zakaz, import, ukraina, eksport, porty

Wiceszef KOWR: dalszy zakaz importu zbóż z Ukrainy do Polski to dobra decyzja

Zapowiedź wprowadzenie przez polski rząd zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski po 15 września br. to bardzo dobra i jedyna słuszna decyzja. Nie będzie on destabilizował rynku zbóż - ocenił wiceszef KOWR Marcin Wroński. "W...

- W okresie styczeń–sierpień 2023 r. drogą morską wywożona była przede wszystkim pszenica i kukurydza. Przez porty morskie wyeksportowano 3,75 mln ton pszenicy (wobec 1,7 mln ton przed rokiem) oraz blisko 1,5 mln ton kukurydzy (wobec 1,25 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej). Poprzez krajowe porty Morza Bałtyckiego wyeksportowano również 74 tys. ton jęczmienia, 34 tys. ton żyta, 21 tys. ton pszenżyta oraz 16 tys. ton owsa - poinformował wicedyrektor KOWR.

Zdaniem Wrońskiego w kolejnych miesiącach na wielkość wywozu zbóż z Polski może mieć wpływ względnie duży eksport zbóż z Rosji i Ukrainy, po konkurencyjnych cenach. - Dodatkowo trwające zbiory pszenicy w USA i Kanadzie oraz kukurydzy w Brazylii i USA (tj. u znaczących producentów i eksporterów tych zbóż) przyczyniają się do zwiększenia podaży ziarna na rynku światowym, co zaostrzy konkurencyjność w eksporcie – zaznaczył wicedyrektor KOWR.

Poleć
Udostępnij