Izba Zbożowo-Paszowa: eksport pszenicy w sezonie 2022/23 może wynieść 5,4-5,5 mln ton

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2023,11:35 Aktualizacja: 03-07-2023,11:36
A A A

Wiele wskazuje na to, iż w całym sezonie 2022/23 eksport pszenicy z kraju będzie rekordowy i wyniesie 5,4-5,5 mln ton, a eksport kukurydzy sięgnie 4,3-4,4 mln ton – wskazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodała, że ceny pszenicy na giełdach w Chicago i MATIF spadły względem zeszłego tygodnia.

Jak wynika z poniedziałkowego newslettera Izby Zbożowo-Paszowej (IZP), w portach w Gdańsku i Gdyni "cały czas notuje się wzmożony ruch". Podobnie jak w maju br. eksport zbóż drogą morską mógł w czerwcu br. zbliżyć się do 800 tys. ton. Największe ładunki – jak podano - w dalszym ciągu notuje się w przypadku pszenicy.

minister, telus, mrirw, ierigż, zboże

9 mln czy 3 mln ton - ile zboża pozostało w kraju?

Przeliczenie na ekwiwalent ziarna, do którego zalicza się mąki, makarony czy kasze – to zdaniem ministra rolnictwa Roberta Telusa jest powód podania informacji, że w Polsce może nadal pozostawać nawet 9 mln zbóż. W ocenie...

Eksporterzy aktywni na rynku

"Wiele wskazuje na to, iż w całym sezonie 2022/23 (do 30 czerwca br.), całkowity eksport pszenicy z kraju będzie rekordowy i wyniesie 5,4-5,5 mln ton, a eksport kukurydzy może wynieść ok. 4,3-4,4 mln ton" – oceniła IZP.

Jak przekazał w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, od kwietnia br. z Polski wyeksportowano ok. 4 mln ton ziarna zbóż. Powołując się na zewnętrzne ośrodki analityczne dodał, iż zapasy ziarna zbóż w Polsce wynoszą ok. 3-4 mln ton.

IZB wskazała, iż w ostatnim tygodniu sezonu 2022/23 "obroty starym ziarnem na rynku były niewielkie". Przekazano, iż rynkowa podaż ziarna z ubiegłorocznych zbiorów pozostaje uszczuplona, ale z racji kończących się możliwości uzyskania dopłat do sprzedanego ziarna część gospodarstw wystawiło "nieco więcej zbóż do sprzedaży".

"Z drugiej strony, część przetwórców kupuje już jedynie niezbędne ilości zbóż, aby dotrwać do tegorocznych zbiorów. Część podmiotów nie jest jednak do końca pokryta w surowiec na najbliższe tygodnie. Niemniej jednak, aby obecnie kupić większą partię ziarna, trzeba zapłacić więcej od średnich cen rynkowych" – przekazała IZP. Dodała, że aktywni na rynku są eksporterzy, którzy kupują głównie ziarno pszenicy i kukurydzy z dostawą do portów i magazynów w głębi kraju.

izba zbożowo-paszowa, zboże, ceny, podaż, rynek, skup

Izba Zbożowo-Paszowa: rynkowa podaż ziarna na rynku krajowym znacznie spadła

Ostatni tydzień roboczy nie przyniósł większych zmian w handlu ziarnem. Rynkowa podaż znacznie spadła – poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa. Jak zauważono, ceny pszenicy na giełdzie w Chicago i na MATIF wzrosły w ostatnim...

Spadki w Chicago i na MATIF

Jak zauważyła Izba, ceny pszenicy na giełdzie w Chicago "wyraźnie spadły do najniższego poziomu od 2 tygodni po tym, jak osłabły obawy dotyczące sytuacji w Rosji oraz w reakcji na postępujące zbiory pszenicy ozimej na Półkuli Północnej". Dodatkowa presja wynikała z notowanych opadów deszczu w amerykańskim pasie kukurydzy. Wskazano, iż w piątek 30 czerwca br. cena pszenicy SRW w kontrakcie lipcowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 233,76 USD/t i była o 13,2 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie wrześniowym 2023 spadła o 12,8 proc. i wyniosła 239,20 USD/t.

IZP zwróciła również uwagę na spadki cen pszenicy na giełdzie MATIF, m.in. w reakcji na osłabienie cen pszenicy na giełdzie w Chicago. Ponadto – stwierdzono – brak zakłóceń w eksporcie z Rosji po krótkim buncie wojskowym ponownie skierował uwagę uczestników rynku na silną konkurencję w eksporcie. "Rosyjska pszenica jest cały czas najtańsza na rynkach eksportowych i wydaje się, iż w nadchodzących miesiącach kraje UE będą musiały ostro rywalizować o rynki zbytu" – przekazała Izba.

Zgodnie z danymi IZP, 30 czerwca br. cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2023 na MATIFie wyniosła 230,75 euro za tonę i była o 6,6 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 6,3 proc. i wyniosła 238,25 euro za tonę.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej