Grupa Azoty: w Tarnowie powstanie nowa instalacja stężonego roztworu azotanu amonu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2023,10:55 Aktualizacja: 21-08-2023,10:57
A A A

Grupa Azoty podpisała umowę z firmą thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu, tzw. Instalacji Neutralizacji w Tarnowie - poinformowała spółka w poniedziałek.

Zgodnie z planami Grupy Azoty rozpoczęcie budowy obiektu produkcyjnego azotanu amonu i obiektów towarzyszących na terenie tarnowskich Azotów planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku, a zakończenie inwestycji przewidziano w czwartym kwartale 2025 r.

Lepsza efektywność produkcji

Jak podała spółka w poniedziałkowym komunikacie, realizacja projektu umożliwi poprawę efektywności produkcji dzięki znacznemu obniżeniu energochłonności procesu wytwarzania nawozów oraz pozwoli na redukcję zużycia energii w procesie produkcyjnym o przeszło 250 tys. GJ rocznie.

grupa azoty, audyt, kontrola, nawozy

Grupa Azoty po audycie. Jak kontrolerzy ocenili nawozy?

Przeprowadzony audyt potwierdził spełnienie najwyższych wymagań przez nasze produkty nawozowe - przekazała Grupa Azoty. Ten audyt - w zakresie Programu Product Stewardship - to inicjatywa Fertilizers Europe, czyli organizacji zrzeszającej...

„To kolejny krok Grupy Azoty w kierunku wypełniania założeń Zielonego Ładu” - wskazano. Dodano, że wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji powierzono firmie thyssenkrupp Uhde.

Według przekazanych informacji nowy obiekt zastąpi istniejącą, wyeksploatowaną oraz bardziej energochłonną instalację i zabezpieczy surowiec do dalszej produkcji nawozów saletrzanych w Tarnowie, w tym Saletrosanu i Saletrzaku. Zdolności produkcyjne to 1500 t/d stężonego roztworu azotanu amonu o stężeniu 94 proc. lub 86 proc.

Rozwiązania dla rolnictwa

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc przekazał, że nowa instalacja pozwoli na zmniejszenie wskaźników zużycia surowców podstawowych, co wpłynie na obniżenie kosztów pracy instalacji, a także zmniejszenie oddziaływania procesu produkcyjnego nawozów na środowisko oraz zredukowanie ilości powstających ścieków procesowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie konstrukcji aparatów, automatyki pomiarowej, poprawi się bezpieczeństwo techniczne instalacji.

"Realizacja nowoczesnej, bezpiecznej i mniej energochłonnej instalacji Azotanu Amonu, która powstanie w Tarnowie, to również możliwości dalszego rozwoju oferty produktowej spółki. Obszar nawozowy jest jednym z kluczowych obszarów działalności Grupy Azoty, a jednym z kierunków strategicznego rozwoju Grupy Azoty jest dalsze umacnianie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie" - wskazał Hinc, cytowany w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu